Bodily fluids and formless bodies: Bataille reads Küçük İskender
Vücut akışkanları ve biçimsiz bedenler: Bataille Küçük İskender'i okuyor
  1. Tez No: 298481
  2. Yazar: ABBAS BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Georges Bataille ve Küçük İskender'in metinlerini karşılaştırmalı bir okumaya tâbi tutan bu çalışma, iki yazarın ?vücut akışkanları?nı kullanma biçimlerini tartışmaya açıyor. Her iki yazarın metinlerinde tekrarlanan bir öğe olarak karşımıza çıkan vücut akışkanları imgelemi, Bataille ve İskender'de ortak bir direniş arayışına işaret ediyor. İki yazarda benzerlik gösteren bu direniş biçimlerinin açtığı olanaklar ve bu olanakların hudutları, bu çalışmanın odak noktasını oluşturuyor. Söz konusu direniş biçimleri aracılığıyla, Bataille ve İskender, temeli akışkanların kaotik ve anarşik özellikleri üzerine kurulu olan alternatif bir düzen tahayyül ediyorlar. Onların tahayyül ettiği modelde, hiyerarşik iktidar yapılarını daimi kılan, bu tür yapıları kristalize eden bir unsur olarak gördükleri Dil'in yerini akışkanlar alıyor. Dil'in pekiştirip katılaştırdığı asimetrik güç dengelerini bertaraf etmek için, Bataille ve İskender, bedenleri birbirlerine temas ettirmek için yeni yöntemler sunan bir ?akışkan iletişimi? öneriyorlar. Bedene ait tüm repertuarı kullanan ve bedensel atıkları dışlamayan bu tip bir iletişim şekli, Dil mekanizmalarının dikey/hiyerarşik yapısının yerine, akışkanlara özgü yatay bir yapı öneriyor. Söylemsel olanın dışına taşmaya çalışan bu tür bir bedensel iletişim şekli üzerine tefekkür etmek, kendi bedenselliğimizi sorgulamayı ve farklı bedenlerle temas etmenin yeni yollarını aramayı da beraberinde getiriyor. Böylelikle, burada yapmaya çalıştığımız türden bir analiz, çağdaş beden politikalarına ve bunların Dil'le olan ilişkisine dair ilham verici soruların tohumlarını atmayı başarıyor.
Özet (Çeviri)
This study discusses the works of Georges Bataille and Küçük İskender by comparing the ways these two writers use ?bodily fluids? as a subversive tool. A parallel reading of some of the major works of these writers demonstrates that the imagery of bodily fluids is a recurrent motif for both of them. This common imagery reveals similar strategies of resistance for Bataille and İskender, and in the course of this study, the possibilities and limitations of these strategies will constitute the focal point. Through these strategies of resistance, Bataille and İskender imagine an alternative order that is based on chaotic/anarchistic characteristics of fluids. In their models, fluids replace the realm of language which they perceive as the perpetuator of hierarchical power structures. In order to eliminate the power asymmetry that language solidifies, they suggest a ?fluid communication? that establishes new methods of connecting different bodies. That kind of a communication, which uses the entire bodily repertoire without excluding the abject, relies on a horizontal principle instead of the vertical/hierarchical principle of language mechanisms. Contemplating on the possibility of such a non-discursive/bodily communication leads us to question our corporeality and inspires us to find new techniques of ?bonding? with others. As a result, such an analysis of the two writers triggers many questions regarding contemporary theories of body politics and their relation to the realm of language.