Investigative journalism in corporate media: Reporters' perceptions of investigative journalism in Turkey
Sermaye medyasında araştırmacı gazetecilik: Türkiye?de muhabirlerin araştırmacı gazeteciliğe yönelik algıları
  1. Tez No: 298486
  2. Yazar: EZGİ KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki son siyasi gelişmeler sırasında araştırmacı gazeteciliğin siyasi bir araç olarak kullanılması olgusunu, haber yapma sürecinin ana özneleri muhabirler üzerine odaklanarak incelemektedir. Bu çalışmanın temel meselesi, medya kuruluşlarının siyasi-iktisadi bağlılıkları ışığında şekillenen kurumsal kısıtlamaların, muhabirlerin araştırmacı gazetecilik uğraşını nasıl etkilediğini anlamaktır. Bu bağlamda, bir grup gazeteci ile Türkiye'de mevcut araştırmacı gazetecilik pratiğine dair değerlendirmeleri ve gözlemledikleri sorunlar hakkında mülakatlar yapılmıştır.Sonuçlar, muhabirlerin Türkiye'deki araştırmacı gazeteciliğin hâlihazırdaki yapılışından şikâyetçi olduklarını göstermektedir. Muhabirler, gözlemledikleri sorunları, gazeteciler üzerindeki artan siyasi baskıyla, medyanın sermaye yapısıyla ve bunların getirdiği kurumsal haber yapma prosedürleriyle ilişkilendirmektedirler. Medya sahiplerinin siyasi-iktisadi çıkarlarının yayın politikasına etkisini eleştirmekte, bu etkinin sızdırma bilgilerin doğrulanmadan kullanılmasıyla beraber araştırmacı gazeteciliğin araçsallaşmasına neden olduğunu savunmaktadırlar. Haber seçme sürecindeki editoryal kontrolden ve haber yapma sürecinde uyguladıkları oto-kontrolden yakınmaktadırlar. Haber konularındaki rutinleşmenin ve haber yapmaya ayrılan zamanın kısıtlanmasının araştırmacı haberler yapmaya engel teşkil ettiğini düşünmektedirler. Ayrıca, iş güvenceleri olmadığı, mesleki tatmin alamadıkları ve muhabirlere değer verilmediği için profesyonel becerilerinin köreldiğini belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study aims at analysing the practice of investigative journalism as a political instrument during the recent political developments in Turkey with a focus on the perceptions of the main agents of the newsmaking process, the reporters. The main point of focus was how the organizational restrictions necessitated by the political-economic affiliations of news organizations influence the reporters? practice of investigative journalism. A group of reporters were interviewed about their evaluations of the current practice of investigative journalism and the problems they perceive in its conduct in Turkey.The results indicate that the reporters are critical of the current conduct of investigative journalism in Turkey. They associate the problems they perceive with the corporate structure of the media in Turkey and the organizational procedures of newsmaking it requires. The reporters are critical of the influence of the political-economic interests of media owners on news policy, which in turn leads to an instrumentalisation of investigative journalism, reinforced by the uncritical use of leaked information. They complain of the editorial control in the selection of news and the auto-control in the process of making news. They argue that the routinization in the content of assigned stories and the restrictions of time spent on making news provide obstacles to making investigative news. They also believe that their professional skills are undermined because of low job security, the lack of work satisfaction and the undervaluing of reporters.