Reading ethically in the context of globalization through Austerlitz and 2666
Küreselleşme bağlamında Austerlitz ve 2666 ile etik okuma
- Tez No: 298485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma günümüzün küreselleşme bağlamında nasıl etik bir şekilde okunabileceği sorusuna odaklanmaktadır. Küreselleşme, edebiyat pazarlarını birbirine entegre eden, bir yandan çok sayıda yani ve tarihi okuma materyelini global edebiyat dolaşımına sokarken, diğer bir yandan, postmoderniteyi dünyanın her yanına yayan bir süreç. Bu sürecin günümüzdeki okuma pratiklerine etkileri ve bunların getirdiği sorunlara verilebilecek cevaplar, dünya edebiyatı üzerine yazan kuramcıların konu edindikleri bir mesele olmakla beraber, bunların çalışmalarının okuma etiğini irdelemekten ziyade, akademik bir kütle için bazı pratik çözümler getirmeye yönelik olduklarını görüyoruz. Bu çalışma, W. G. Sebald'ın Austerlitz adlı eseri ve Roberto Bolaño'nun 2666 adlı eserini inceleyerek güncel bir okuma tarihi ve etiğini bulmayı amaçlamaktadır. Sonuçta bulunan etik ?okuma pratiği,? dinleme ve okuma yoluyla karşılaştığımız hikayeleri yeniden anlatmayı gerektirir, ve bu yeniden anlatmayı bizlerden coğrafi ve zamansal olarak uzakta olan ?başka?larına aktarabilmek için, mümkün olduğunda, yazılı olarak yapmayı öngörür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the question of how to read ethically in the present context of globalization. Globalization is a process that integrates literary markets, introducing a vast amount of new and historical material into global literary circulation, while, at the same time, spreading the condition of postmodernity to every corner of the world. Its impact on contemporary reading practices and possible solutions to this challenge have been studied by theoreticians of world literature. However, these studies are directed towards an academic audience and not concerned with the ethics of reading. This study attempts to recover a contemporary history and ethics of reading through the analysis of W. G. Sebald?s Austerlitz and Roberto Bolaño?s 2666, and finds in them an argument for an ethical reading practice that calls for retelling the stories we encounter through reading and listening, and makes an additional argument for writing, when possible, in order to transmit these stories to those ?others? geographically and temporally removed from us.