Effectiveness of online advertising types: Comparison of banner ads and paid search ads
Çevrimiçi reklam türlerinin etkinliği: Banner reklamları ve arama motoru reklamlarının kıyaslanması
  1. Tez No: 298490
  2. Yazar: MERT CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN NASIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Son yıllarda, dünyada internet kullanım oranları hızla artmıştır. İnsanlar günlük hayatlarında internet kullanmaya ve internette daha fazla vakit geçirmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak, pazarlamacılar arasında çevrimiçi reklamcılık oldukça popüler hale geldi. Ayrıca, internetin sağladığı etkileşim fırsatı pazarlamacıların çevrimiçi reklamcılığı keşfetmesinde önemli rol oynadı. Çevrimiçi reklamcılığı anlamak ve pazarlama müdürlerine faydalı bilgiler sağlayabilmek adına literatürde birçok araştırma yapıldı.Bu çalışmanın amacı, en popüler çevrimiçi reklam türlerinden banner reklamları ile arama motoru reklamlarını kıyaslamaktır. Bu kıyaslama Türk tüketicilerinin banner reklamları ve arama motoru reklamları ile ilgili inanış, tutum ve bu reklam türleriyle bağlantılı satın alma eğilimleri açılarından yapılmıştır. Bulgular, Türk tüketicilerinin arama motoru reklamlarına kıyasla banner reklamlarına karşı daha olumlu inanış ve satın alma eğilimine sahip olduğunu göstermiştir. Diğer yandan, Türk tüketicileri banner reklamlarına kıyasla arama motoru reklamlarına karşı daha olumlu bir tutum sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Internet usage rates have rapidly increased in the world. People started to use Internet in their daily lives and spend more time on Internet. As a result of this trend, online advertising has become popular among marketers. In addition, the interactivity that Internet provided was another reason for marketers to discover online advertising. Related to this many researches were conducted regarding online advertising to understand it and provide insights for marketing executives.The aim of this study is to compare the most popular online advertising types; banner ads and paid search ads. This comparison was researched in terms of beliefs, attitudes and purchase intentions related to banner ads and paid search ads from Turkish consumers? perspective. The findings show that Turkish consumers have more positive beliefs about and purchase intentions after seeing banner ads when compared to paid search ads. On the other hand, Turkish consumers have more positive attitudes towards paid search ads.