Türkmen Voyvodası, tribesmen, and Ottoman State (1590-1690)
Türkmen Voyvodası, aşiretler ve Osmanlı Devleti (1590-1690)
  1. Tez No: 298553
  2. Yazar: ONUR USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkmenler Osmanlı Tarihi'nin en dinamik unsurlarından birisiydiler. Osmanlı'lar egemenliğini Anadolu'ya doğru genişletirken bu çetin göçebelerle uğraşmak zorunda kalmıştı. On altıncı yüzyılda yerleşikleşmeye doğru bir eğilim olsa da, Anadolu'da göçebeliğin on yedinci yüzyıl boyunca gözle görülür biçimde yeniden canlandığı gözlemlenmektedir Dönemin kroniklerine göre, Türkmenler sahip oldukları dinamizmi onyedinci yüzyıl boyunca sürdürmüşe benzemektedirler. Öte yandan, Türkmen voyvodalığı, üzerinde büyük mücadeleler sergilenen, özellikle kapıkulu sipahileri tarafından, dönemin revaçta yeni bir mansıbı olarak ortaya çıkmıştır. Türkmen voyvodalığı makamı özellikle onyedinci yüzyılın pek çok ayaklanmasında anahtar role sahiptir. Bu tez 1590 ve 1690 arası bir dönemdeki Türkmen voyvodalığını ele alma çabasıdır. Türkmen voyvodalığının ne olduğunu anlamaya çalışarak, genel olarak onyedinci yüzyıldaki göçebe gruplara özellikle de Türkmenler'e ışık tutmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Turcomans were one of the most dynamic elements in the Ottoman history. The Ottomans had to cope with those forceful nomads, while consolidating their dominance over Anatolia. Although there was a clear tendency towards sedentarization during sixteenth century, a visible revival of nomadism is observed in Anatolia during the seventeenth century. According to the contemporary chronicles, the Turcomans tend to have maintained their dynamism throughout the seventeenth century. On the other hand, in this period the Türkmen voyvodalığı appeared as a new desirable post over which there were great struggles, especially led by the kapıkulu sipahs. The office of the Türkmen voyvodalığı played a key role in many rebellions of the seventeenth century. This thesis attempts to deal with the Türkmen voyvodalığı in the period between 1590-1690. Basing on understanding what the Türkmen voyvodası was, it tries to shed light upon the nomadic groups generally, particulary the Turcomans, in the seventeenth century.