Rights and democratic accountability: A comparative study on irregular immigration in Greece, Spain and Turkey
Haklar ve demokratik hesapverebilirlik: Yunanistan, İspanya ve Türkiye'deki düzensiz göç üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 298555
  2. Yazar: NAZLI ŞENSES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAİME ÖZÇÜRÜMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırma üç ülkenin (Yunanistan, İspanya ve Türkiye) düzensiz göç politikaları üzerine odaklanan bir karşılaştırmalı politika çalışmasıdır. Düzensiz göçmenlerin yerleştikleri ve çalıştıkları demokratik devletlerde yararlanabildikleri haklarının kapsamı ile ilgili araştırma yapmaktadır. Daha net bir ifadeyle bu çalışma Yunanistan, İspanya ve Türkiye arasında düzensiz göçmenlerin temel insan haklarını tanımalarıyla ilişkili olarak bu devletlerin söz konusu göçmenlere muameleleri arasında ayrışma ya da benzeşme olup olmadığını sorgulamaktadır. Bu çalışma ayrıca demokratik hesapverebilirlik mekanizmalarından sivil toplum katılımı ve yargı denetiminin, düzensiz göçün ve göçmenlerin haklarının düzenlenmesiyle ilgili devlet üzerindeki liberal kısıtlamalar olarak bir işlev yüklenip yüklenmediğini sorgulamaktadır. Çalışmanın teorik temeli hem hesapverilebilirlik ve devlet toplum ilişkileri üzerine karşılaştırmalı politika literatüründen, hem de göç politikaları literatüründen gelmektedir. Yunanistan, İspanya ve Türkiye'yi karşılaştırmanın temel nedeni bu ülkelerin göçle ilgili olarak coğrafi yakınlıktan kaynaklanan benzerlikler göstermeleridir; fakat göçmenlerle ilgili koruyucu önlemlerlere geldiğinde bu ülkelerin farklı politika modelleri vardır. Bu durum da karşılaştırma çalışma için elverişli bir durum ortaya çıkarmaktadır. Araştırmanın bir bölümü, sivil toplum kuruluşlarının raporları, politika özetleri ve göç yasaları ve düzenlemeleri gibi ilgili politika dokümanlarının belgesel analizini kapsamaktadır. Bu belgelerin karşılaştırmalı analizinde, düzensiz göçmenlerin haklarının tanınması ve korunması ile ilgili olarak Yunanistan, İspanya ve Türkiye'nin politikaları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın bir diğer bölümündeyse, Yunanistan, İspanya ve Türkiye'deki göç politikası uzmanlarıyla derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu mülakatların amacı, göçmen organizasyonlarının, insan hakları gruplarının, sendikaların ve diğer sivil toplum organizasyonlarının etkinlikleri ve yargı denetimi gibi demokratik hesap verme mekanizmalarının ulusal düzeyde devletin düzensiz göçmenlerin haklarını korumasında ne derece etkili olduğunu ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
This research is a comparative politics study, focusing on the particular irregular immigration policies and politics of three countries: Greece, Spain and Turkey. The research is concerned with the extent of the rights irregular immigrants can `enjoy? in the democratic states where they reside and work. The study questions if there is a divergence or convergence among Greece, Spain and Turkey in the way they treat irregular immigrants in relation to the recognition of these immigrants? fundamental human rights. The study also questions whether or not civil society participation and judicial review, as democratic accountability mechanisms, can also function as liberal constraints on the state in its regulation of irregular immigration and immigrants? rights. The theoretical basis of the study derives partly from the comparative politics literature on accountability and state society relations, and partly from the literature on immigration policy-making. The main reason for comparing Greece, Spain and Turkey is because the countries display certain immigration relevant similarities arising from geographical proximity, but also they have distinct patterns of policies when it comes to protective measures concerning immigrants. As part of the research, a documentary analysis of relevant policy documents, such as reports of civil society organizations, policy briefs, and immigration laws and regulations was conducted. In a comparative analysis of this documentary data, the study sought to identify the similarities and differences between the policies of Greece, Spain and Turkey relating to the recognition and protection of irregular immigrants? rights. In addition, in-depth interviews with experts on immigration policy in Greece, Spain and Turkey were also conducted. The goal of the interviews was to find out to what extent democratic accountability mechanisms at a national level, such as the activism of pro-migrant organizations, human rights groups, trade unions and other civil society organizations, together with court decisions, influence the state?s protection of the rights of irregular immigrants.