Kentsel hakların kullanımı bağlamında kent güvenliği ve demokratik polislik: İzmir ve Manchester örnekleri
Urban security and democratic policing in the context of exercising urban rights: The cases of Izmir and Manchester
- Tez No: 1001047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BIÇKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Kentsel Hakların Kullanımı Bağlamında Kent Güvenliği ve Demokratik Polislik: İzmir ve Manchester Örnekleri ÖZET Bu çalışma, kent güvenliği olgusunu kentsel hakların kullanımı ve demokratik polislik ilkeleri çerçevesinde incelemekte; İzmir ve Manchester kentlerinde güvenlik politikalarının yapısal, yönetsel ve toplumsal boyutlarını karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Küreselleşme, kentleşme ve yönetişim süreçleri, kentleri sadece ekonomik üretim alanları olmaktan çıkararak, güvenliğin inşa edildiği sosyal mekânlara dönüştürmüştür. Bu bağlamda güvenlik, yalnızca suçla mücadele değil, aynı zamanda toplumsal kapsayıcılık, insan hakları, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleriyle ilişkilendirilen çok boyutlu bir yönetişim meselesi haline gelmiştir. Çalışma, demokratik polislik kavramını kent güvenliğinin toplumsal meşruiyetini artıran bir mekanizma olarak ele almakta ve kentsel hakların kullanılabilirliği ile güvenlik algısı arasındaki karşılıklı etkileşimi ortaya koymaktadır. İzmir, Türkiye'de demokratikleşme yönelimlerinin ve yerel yönetişim pratiklerinin etkili olduğu bir örnek olarak; Manchester ise İngiltere'de toplum destekli ve çok kültürlü polislik stratejileriyle öne çıkan bir model olarak değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayanan çalışma, literatür taraması, belge analizi ve karşılaştırmalı değerlendirmeler yoluyla yürütülmüş; güvenlik politikalarının toplumsal katılım, mekânsal adalet ve insan güvenliği boyutlarıyla bütünleştirildiği bir analiz sunmuştur. Elde edilen bulgular, demokratik polislik ilkelerinin kent güvenliği politikalarının toplumsal kabulüne güç kazandırdığını, bireylerin güvenlik hizmetlerine duyduğu güveni artırdığını ve kent hakkı kavramının pratik düzeyde hayata geçirilmesine katkı sağladığını göstermektedir. Çalışma, farklı siyasal ve kurumsal bağlamlarda demokratik güvenlik uygulamalarının nasıl şekillendiğini açıklayarak, hem teorik literatüre hem de politika yapım süreçlerine önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of urban security within the framework of the use of urban rights and the principles of democratic policing; it comparatively analyzes the structural, managerial and social dimensions of security policies in the cities of İzmir and Manchester. Urbanization, globalization, and governance processes have transformed cities from areas of economic production into social spaces where security is constructed. In this context, ensuring security in cities has become not only a matter of combating crime but also a multi-dimensional governance issue related to the principles of social inclusion, human rights, transparency and accountability. The study examines the concept of democratic policing as a mechanism that enhances the social legitimacy of urban security and reveals the reciprocal interaction between the usability of urban rights and the perception of security. İzmir is considered an example of effective democratization trends and local governance practices in Turkey, while Manchester is evaluated as a model that stands out in the United Kingdom with its community-supported and multicultural policing strategies. Based on qualitative research methods, the study was conducted through literature review, document analysis, and comparative evaluations; it presents an analysis that integrates security policies with the dimensions of social participation, spatial justice and human security. The findings demonstrate that democratic policing principles strengthen the societal acceptance of urban security policies, increase individuals' trust in security services and contribute to the practical implementation of the concept of the right to the city. By explaining how democratic security practices are shaped in different political and institutional contexts, the study makes significant contributions to both the theoretical literature and policy-making processes.