An analysis of technical barriers to trade within the European Union perspective
Ticarette teknik engellerin Avrupa Birliği yaklaşımı perspektifinde bir analizi
  1. Tez No: 298556
  2. Yazar: ERTAN TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜBİDEY TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışması Ticarette Teknik Engeller (TTE) konusu için gerekli altyapıyı kurduktan sonra Avrupa Birliği'nde (AB) Türkiye'de Ticarette Teknik Engellerin kaldırılması çabalarına ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma AB'de TTE'lerin kaldırılma yaklaşımlarını, Türkiye'nin AB ile bu konudaki Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesindeki uyum durumunu ele almaktadır. Bu tez çalışması ayrıca TTE'lerin kaldırılmasındaki değişik yaklaşımların Türkiye'nin ve AB ile ticareti üzerindeki önemini değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu değerlendirme ürün gruplarının dış ticaret değerlerinin AB düzenleyici yaklaşımlarına dağıtılması ve bu yaklaşımların AB-15 ülkelerinin toplam dış ticaretindeki paylarının analizi ile hazırlanmıştır. Buna göre Türkiye'nin AB-15 ülkelerine olan dış ticaretinin çok önemli bir kısmı teknik regülasyonlara tabi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin AB -15 ile dış ticaretinin değişik AB yaklaşımlarına göre payı da zaman içinde değişiklik gösterdiği bulunmuştur. Bu çerçevede ticarette teknik engellerin kaldırılmasına yönelik uyumlaştırılmış AB mevzuatının Türkiye'nin AB-15 ülkelerine yaptığı ihracatta zaman içinde öneminin arttığı ve görülmektedir. Ayrıca Türkiye'nin uyumlaştırılmış alana tabi olan ürün gruplarında zamanla açıklanmış karşılıklı üstünlüğe sahip olduğu ürün grubu sayısını arttırıp, AB-15 pazarında daha rekabetçi bir konuma geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
After setting up the necessary framework for the subject on technical barriers to trade (TBT), this study tries to enlighten the removal efforts of the TBT within the European Union (EU) and Turkey. In this respect, this study covers the removal approaches of TBT in the EU together with Turkey's alignment with the EU on the subject, as required by the Customs Union Agreement. This study also tries to evaluate the importance of different approaches on the removal of TBT on the Turkish trade with the EU. This evaluation is prepared by allocating external trade values for product groups into the regulatory approaches of the EU and analyzing the coverage of these approaches in the total external trade of the EU-15 countries. Accordingly, it is found that most of the Turkish trade with the EU-15 countries may be subject to technical regulations. Moreover, it is observed that the shares of the Turkish trade regarding the different EU approaches on TBT evolve over time. This study discovers that the importance of harmonizing the EU legislation on the removal of TBT on Turkish exports to the EU-15 has been increasing over the timeline. Additionally, it is observed that the number of product groups, which Turkey reveals as comparative advantage in harmonized area, is increasing over time. Thus, Turkey is becoming more competitive in the EU-15 market.