Türkiye'de dijital katılımcı bütçenin uygulanabilirliği: Kırşehir Belediyesi örneği
Applicability of digital participatory budgeting in Turkey: The case of Kırşehir Municipality
- Tez No: 906144
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN ERTEKİN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Sosyoloji, Public Administration, Finance, Sociology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 240
Özet
Dijital katılımcı bütçe uygulaması, belediye sınırları içindeki hemşehrilerin, dijital katılımcı mekanizmalar vasıtasıyla yerel bütçeleme süreçlerine dâhil edilerek bütçenin belli bir kısmının birlikte hazırlanmasıdır. Bu uygulama, kendine özgü stratejiler içeren özgün bir değer taşımakta ve kendinden sonraki deneyimlere çeşitli bulgularla referans ve kaynak teşkil etmektedir. Günümüzde vatandaşların yerel politikaya dahil olma süreçlerinde onların düşünce, fikir ve önerilerinin alınması konusunda dijital katılım plâtformlarının oldukça farklı versiyonlarına rastlamak mümkündür. Bu çalışmada, Kırşehir Belediyesi'nde pilot bir süreç ile dijital katılımcı bütçenin uygulanabilirliği uygulamalı eylem araştırması metodolojisiyle araştırılmıştır. Kırşehir Belediyesi Benim Fikrim Benim Şehrim dijital katılımcı bütçe web sitesi, iş birlikçi bir şekilde tasarlanmış ve hizmete sunulmuştur. Hizmete sunulan bu uygulamanın sonuçları, yerel siyasetin arz ve talep kesiminde yer alanlar tarafından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, yerel kamusal mal ve hizmetlerin sunumunda kamu maliyesinin teorik perspektifte sormuş olduğu temel sorulara pratik bağlamda -yerel bir deneyimde- yanıt aramıştır. Bu yerel yanıt, yerel kalkınmanın dijital demokratik bağlamı, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, yönetimde kapasite geliştirme, adil dağıtım, erişilebilirlik, refahın insan hakları bağlamında yerel katılım dinamikleriyle yeniden tartışılmasına imkân sağlamıştır. Araştırma sürecinde üç temel dinamik üzerinde durulmuştur; Kırşehir Belediyesi ilk defa kapsamlı bir şekilde dijital katılımcı bütçe uygulaması hizmete sunmuştur. Hizmete sunulan uygulamada projelere yönelik dijital oy verme deneyiminin örtük anlamı açığa çıkartılmıştır. Son olarak da araştırmada yer alan gönüllü katılımcılar, ideal bir dijital katılımcı bütçe uygulamasına yönelik kuram oluşturmuştur. Kırşehir Belediyesi, 2024 yılı belediye gider bütçe tahmininin belli bir kısmını vatandaşlarla birlikte dijital oy verme stratejisi ile oluşturmuştur. Böylece, Kırşehir Belediyesi Benim Fikrim Benim Şehrim dijital katılımcı bütçe uygulaması, büyükşehir ve ilçe belediyesi dışında kalan belediyeler bağlamında literatürde birincil bir örnek olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Digital participatory budgeting is the participation of citizens within municipal boundaries in local budgeting processes through digital participatory mechanisms and the preparation of a certain part of the budget together. This application has a unique value with its own unique strategies and constitutes a reference and source for subsequent experiences with various findings. Nowadays, it is possible to find quite different versions of digital participation platforms to receive the thoughts, ideas and suggestions of citizens in the processes of their participation in local politics. In this study, the feasibility of digital participatory budgeting in Kırşehir Municipality was investigated through a pilot process with applied action research methodology. Kırşehir Municipality Benim Fikrim Benim Şehrim digital participatory budget website was designed and put into service in a collaborative process. The results of this application were comparatively evaluated by those involved in the supply and demand sides of local politics. This evaluation searched for an answer in a practical context - a local experience - to the basic questions public finance asks in a theoretical perspective in the provision of local public goods and services. This local response has provided an opportunity to re-discuss the digital democratic context of local development, transparency and accountability, capacity building in governance, distributive justice, accessibility, and welfare in the context of human rights and local participation dynamics. The research focused on three main dynamics; Kırşehir Municipality has implemented a comprehensive digital participatory budget application for the first time. The application has revealed the implicit meaning of the digital voting experience for projects. Finally, the volunteer participants in the research theorized an ideal digital participatory budgeting practice. Kırşehir Municipality has developed a certain part of the municipal expenditure budget estimation for 2024 with citizens through a digital voting strategy. Thus, Kırşehir Municipality's Benim Fikrim Benim Şehrim digital participatory budget application has taken its place in the literature as a primary example in the context of municipalities other than metropolitan and district municipalities.