Soft peg regimes: Sensitivity to crises and performance
Ara kur rejimleri: Krizlere duyarlılıkları ve performansları
  1. Tez No: 298558
  2. Yazar: NİLGÜN ŞAYESTE GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde döviz kur rejimleri ve zaman içerisinde gelişimleri kısaca gözden geçirildikten sonra, ara rejimlerin krizlere duyarlılıkları ve performansları incelenmiştir. 1990 ve 2000li yıllarda gelişmekte olan ülkelerin ara rejim uygulamaları sırasında maruz kaldıkları krizler, ara rejimler hakkında süpheleri ortaya çıkarmıştır. Ülkelerin ara rejimleri terk edip, dalgalı rejimlere geçiş eğilimlerinin artması ile literatürde ara rejimlerin varlığı ile ilgili argümanlar ortaya çıkmıştır. Ara rejimlerin ortadan kalktığını savunun Köşe Hipotezi, ara rejimlerin ortadan kalktığına karşı hipotez Dalgalanma Korkusu ve ara rejimlere alternatif sunan Basket, Bant ve Emekleme Düzenlemeleri bu tezde incelenmiştir. Bunlara rağmen, ara rejimlerin krizlere duyarlılıkları, gelişmekte olan ülkelerin sağlam finansal ve mali yapı ve güçlü kurumsal çerçeveden yoksun olmaları gibi sayılabilecek ortak özelliklerden bağımsız olarak incelenmemelidir. Bu çalışmanın sonunda, ülkelerin güçlü mali ve finansal yapılarının döviz kuru rejimi de dahil, ülkelerin macroekonomik dengelerinin sağlanmasında ne kadar önemli oldukları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, soft peg regimes? sensitivity to crises and performance are investigated after a brief review of exchange rate regimes and their historical evolutions. The currency crisis faced by emerging countries under adaptation of soft peg regimes in the 1990s and in the beginning of 2000s revealed the suspicions on soft peg regimes? vulnerability to crisis. With the increased tendency of countries adaptation of floating regimes after abandonment of soft pegs, some arguments emerged inquiring the appearance of soft peg regimes in the literature. The Corner Hypothesis, which defends the disappearance of soft peg regimes and its counter argument The Fear Of Floating, which does not accept the disappearance and another argument The Basket, Band and Crawl Arrangements, which provides alternative soft peg regimes are analyzed in this thesis. However, soft peg regimes? vulnerability to currency crisis should not be investigated without the emerging countries? common characteristics, which can be counted as lack of sound financial and fiscal structure and strong institutional framework. At the end of this study, importance of strong financial and fiscal structure of countries to provide macroeconomic balances including exchange rate regime is mentioned.