Pre conditions of inflation targeting
Enflasyon hedeflemesinin ön koşulları
  1. Tez No: 298560
  2. Yazar: ŞEFİKA BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SELİN SAYEK BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Enflasyon hedeflemesi rejimi, merkez bankalarının fiyat istikrarı hedefine ulaşmakta kullandıkları yeni bir yöntem olarak 1990'ların başlarında ortaya çıkmıştır. Enflasyon hedeflemesi, enflasyon oranı için bir hedefin belirlenmesi ve kamuoyuna duyurulmasına dayanır. Bu rejim, merkez bankalarında bazı yapısal değişiklikler gerektirmiştir. Merkez bankası güvenilirliğinin önemi artmış, şeffaflık ön plana çıkmış, bu nedenle merkez bankaları iletişim stratejilerine daha fazla itina etmeye başlamışlardır. Bu makalede, enflasyon hedeflemesi rejiminin ön koşullarını tanımlanarak Türkiye ekonomisinin kısa geçmişi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasını enflasyon hedeflemesi rejimini uygulamaya yönlendiren koşullara ışık tutması açısından özetlenmiştir. Enflasyon hedeflemesi uygulayan merkez bankalarından biri olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası incelenmiş ve bu rejimin daha etkin şekilde uygulanabilmesi için iletişim stratejileri açısından tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inflation targeting regime is appeared as a new approach to achieve price stability objectives of the central banks. It is started be used at the beginnings of 1990?s. Inflation targeting regime is based on an inflation target that is defined and announced to public. This regime has changed some structures of central banks. Central bank credibility became more important. Transparency came into prominence, therefore central banks started to give closer attention to communication strategies. This paper aims to define pre conditions of inflation targeting together with the history of Turkish economy to set light on the conditions that carry Central Bank of the Republic of Turkey to choose inflation targeting regime. After communication strategies are defined and communication strategies of different central banks are compared in this paper. As being one of the inflation targeting central bank, Central Bank of the Republic of Turkey is subjected to review and advices are given to improve its communication strategies to become more effective in applying inflation targeting regime.