Alternatif para politikası stratejileri ve enflasyon hedefleme stratejisi:Türkiye örneği
Alternetive monetary policy strategies and inflation targeting strategy:The Turkish case
- Tez No: 214743
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN TOGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Enflasyon 1970'lerde ciddi bir sorun olarak dünya gündemine geldikten sonra fiyat istikrarı para politikalarının öncelikli hedefi haline gelmiştir. Para politikası uygulamaları sosyal ve ekonomik şartlara ve merkez bankalarının konumlarına göre ülkeden ülkeye farklılıklar göstermesine rağmen, fiyat istikrarı nihai hedef olmadaki kritik önemini korumuştur. 1970'lerin ikinci yarısına gelindiğinde birçok ülke faiz oranı ve döviz kuru hedeflemesini bırakmış, bunun yerine parasal büyüklükleri öne çıkarmışlardır. Parasal hedeflemenin başarılı olabilmesi, hedeflenen parasal büyüklükler ile enflasyon arasında uzun dönemli ve istikrarlı bir ilişkinin varlığına bağlı olmaktadır. Kısaca para talebinin istikrarlı olması gerekmektedir. 1990'lardan sonra, parasal hedefleme ve döviz kuru hedeflemelerinin enflasyonu önlemede başarısız olmasından sonra yeni bir strateji olarak enflasyon hedeflemesine geçilmiştir. Döviz kuru ve parasal büyüklüklerin ara hedef olarak kullanılmasının fiyat istikrarını sağlamada başarısız olması, alternatif bir para politikası stratejisi olarak enflasyon hedeflemesi stratejisini ortaya çıkarmıştır. Enflasyon hedeflemesi stratejisi, parasal büyüklükler ve/veya döviz kuru gibi ara hedefler yerine doğrudan doğruya enflasyonun hedeflenmesini içeren bir para politikası stratejisidir. Bu stratejiye göre, para otoriteleri para politikasını önceden ilan edilmiş ve orta vadeli sayısal bir enflasyon hedefini gerçekleştirmek için uygulanmalıdır. Şeffaflık ve hesap verme de enflasyon hedeflemesinin çok önemli bileşenleridir. Enflasyon hedefleme stratejisine geçilebilmesi , bazı ön koşulların yerine getirilmesine bağlıdır. Söz konusu ön koşullar; merkez bankasının bağımsız olması, para politikasının birincil amacının fiyat istikrarı olması, mali baskınlığın olmaması, istikrarlı mali sistem ve gelişmiş mali piyasaların olmasıdır. 2 Bu bağlamda çalışmanın amacı, para politikasının amaç ve araçları teorik olarak tanımlandıktan; alternatif para politikası stratejileri olan, döviz kuru hedeflemesi, parasal hedefleme, faiz oranı hedefleme ve nominal gelir hedefleme stratejilerinin tanımları yapılıp, avantaj ve dezavantajları sıralandıktan sonra çalışmanın asıl konusu olan enflasyon hedefleme stratejisini ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Ayrıca 2002-2005 yılları arasında Türkiye'de uygulanan örtük enflasyon hedeflemesi sonucunda, 2006 yılında açık (doğrudan) enflasyon hedefleme stratejisine geçen Türkiye'nin bu para politikası sonucunda fiyat istikrarı konusunda geldiği son noktayı değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Price Stability has been a primary target for monetary policies because of the issue of inflation emerging as a serious problem in 1970s. Although monetary policy applications have different features across the countries according to their social and economic conditions and the positions of their central banks, price stability has kept this critical importance as being the ultimate goal. In the second half of the 1970s many countries has left the interest rate and exchange rate targeting, instead they have led to monetary aggregates. That monetary targeting being successful depends on long termed stable relation the targeted monetary aggregates and inflation. In short, money demand is supposed to be stable. After 1990s,it is carried out inflation targeting such a new strategy, since monetary targeting and exchange rate targeting methods couldn?t manage to eliminate inflation. Exchange rate and monetary aggregates that have been used as an intermediate target have failed to achieve price stability, so inflation targeting has been occurred as an alternative monetary policy strategy. Inflation targeting strategy is a monetary policy strategy which contains directly inflation targeting instead of monetary variables and/ or intermediate targets as exchange rate. According to this strategy monetary authorities have to implement monetary policy for achieving predetermined and publicly announced medium term numerical inflation target. Transparency and accountability are also very important elements of inflation targeting strategy. In order to perform inflation targeting strategy, some pre-conditions must be achieved. These are; central bank?s independency, price stability as the 2 primary target of monetary policy, eliminated fiscal dominancy, stable fiscal system and developed fiscal markets. In this sense, the aim of this study is: To define the goals and tools of monetary policy theoretically; to define the alternative monetary policy strategies such as exchange rate targeting, monetary targeting, interest rate targeting and nominal income targeting strategies; to array the advantages and disadvantages of these alternative strategies and to analyse the inflation targeting strategy, which is the main aim of the study, in detail. Besides, implicit inflation targeting which is carried out in Turkey in 2002-2005 period, direct inflation targeting strategy which beginned after the implicit inflation targeting in Turkey in 2006 and the state of the price stability as a consequence of the direct inflation targeting strategy will be analysed.