Endogeneity
Endojenite
  1. Tez No: 298561
  2. Yazar: ERDEM BAŞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ekonometri literatüründeki en önemli konulardan biri endojenite (içsellik) sorunudur. Endojenite gözlenebilen değişkenler ile gözlenemeyen faktörler arasında bir ilişki olduğu zaman ortaya çıkar.. Ölçüm hatası, otomatik bağıntı hatalı otoregrasyon, eşanlılık ve dahil edilmemiş değişken endojenite sorununun doğmasına neden olur. Enstrümantal değişken, BLP, control fonksiyonu ve en büyük olabilirlik yaklaşımları bu sorunu çözmeye yönelik kullanılan metotlardandır. Bu çalışmada endojenite sorunu, uygulanan testlerin belirlenmesi ve sorunu çözmeye yönelik metotlar analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
One of the core issues in the econometrics literature is the endogeneity problem. Endogeneity occurs when observed variables are correlated with unobserved factors. Endogeneity can arise as a result of measurement error, autoregression with autocorrelated errors, simultaneity and omitted variables. And, there are many methods such as instrumental variable, BLP, control function and maximum likelihood approaches improved in order to overcome this issue. In this study, the issue of endogeneity will be presented and the tests to identify and the methods to solve the problem will be analyzed.