Stability of covers under different rights structures
Farklı haklar yapıları altında örtülerin kararlılığı
- Tez No: 298562
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bir ülkenin sosyal refahı ülke içerisindeki firmaların karlarına ve tüketici artığına bağlıdır. Verilen bir birlik yapısı altında, bir ülkenin bir birliğe katılma veya bir birlikten ayrılma kararları, ülkenin sosyal refahını en çoklaştırmak amacıyla alınmaktadır. Birlikleri inceleme için örtüleri Koray (2007)'de ele alındığı biçimiyle kullanıyoruz.“Ülke örtülerinin”çekirdek kararlılığı ve verimliliğini incelemek için, İlkılıç (2010) ın ele alınan bağlamda hesap edilmiş, Cournot dengesi bulgularından yararlanıyoruz. Sertel (1992) in serbest giriş, serbest çıkış, izinli giriş ve izinli çıkış temelinde tanımlandığı haklar yapılarını örtü kavramına uyarlıyor ve daha güçlü başka bazı haklar yapılarını da tanımlıyoruz. Farklı haklar yapıları altında kararlı, Pareto verimli ve verimli örtüleri belirliyoruz ve ülkelerarası bağlantı kurmaya maliyet yüklenmesinin örtülerin kararlılığını nasıl etkilediğini inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
A country?s social welfare depends on firms? profits and consumers? surplus. Given unions of countries, a country?s aim is to maximize its own social welfare when it decides to enter or exit a union. For examining unions, we use the notion of a cover as elaborated in Koray (2007).We utilize the findings of İlkiliç(2010) about the Cournot equilibrium in our setting to examine core stability and efficiency of covers of countries.We adapt different rights? structures based on; free exit, free entry, approved exit and approved entry introduced by Sertel (1992) to the context of covers, along with introducing some stronger structures and study how stability of covers varies when linkage costs are imposed upon countries.