Okul yöneticilerinin küreselleşmeyi algılamalarının incelenmesi
Globalism perceptions of public primary school administrators
  1. Tez No: 298597
  2. Yazar: AHMET PEKİYİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 498
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?kamu ilköğretim kurumlarında çalışan okul yöneticilerinin küreselleşmeyi algılamalarının incelenmesi? konusu çerçevesinde okul yöneticilerinin küreselleşmeye yönelik algılarının ne düzeyde olduğunu ve bu algıların ?cinsiyet, yöneticilik kıdemi, görev ve mezuniyet? bağımsız değişkenlerine bağlı olarak istatiksel olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemektir.Araştırmada öncelikle küreselleşme olgusuna ait literatür alt başlıklar halinde (Küreselleşme, Küreselleşme ve Bilişim Teknolojileri, Küreselleşme ve Değişim, Küreselleşme ve Eğitim, Küreselleşme ve Yönetim) incelenmiştir. İlgili literatürden hareketle veri toplamak amacıyla ?Küreselleşmeyi Algılama Ölçeği? geliştirilmiştir. Bu ölçek kullanılarak elde edilen verilerle araştırmaya katılan yönetici algılarının cinsiyet, yöneticilik kıdemi, görev ve mezuniyet, değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya konulmuştur.Araştırma kullanılan Küreselleşmeyi Algılama Ölçeği, 393 yöneticiye ait veriler kullanılarak geliştirilmiştir. 200 madde olarak hazırlanan anket taslağının, kapsam geçerliliği yapılmak üzere uzman görüşüne başvurulmuş ve uzman görüşleri doğrultusunda 200 maddenin 100'ü atılarak anket 100 soruya indirilmiştir. 100 maddelik anket ile elde edilen veriler kullanılarak yapılan güvenilirlik, madde toplam, madde kalan, madde ayırt edicilik ve faktör analizi sonucunda elde kalan 50 maddeden oluşan ölçeğe Küreselleşmeyi Algılama Ölçeği (KAÖ) adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the level of perception of school administrators of globalism within the frame of ?investigation of globalism perceptions of public primary school administrators“ and to determine whether these perceptions vary statistically depending on the independent variables ”gender, administrative experience, position and graduation?.In this research first the literature belonging to the concept of globalism is investigated under the subtitles of (Globalism, Globalism and Information Technologies, Globalism and Change, Globalism and Edıcation, Globalism and Administration). Based on the relevant information "Scale of Globalism Perception? was developed to collect data. Using this scale the variation of perceptions of administrators joining this study with the variables of gender, administration status, position and graduation was presented.The Scale of Globalism Perception used in this study was developed using the data of 393 administrators. For the validation of coverance of draft survey involving 200 articles, views of specialists was obtained and in accordance with these views survey has been downsized to 100 articles. After the analysis of reliability, matter sum, matter remainder, matter distinguishment and factor analysis made by using the data obtained in the 100 article survey, the scale involving the remaining 50 articles was named as Scale of Globalism Perception (SGP). SGP consists of 5 sub factors and 50 articles with Cronbach Alpha reliability coefficient of 0.957. Sensibility level of article analysis p < 0.05. KMO sampling sufficiency was 0.857 (p=0.000) and explained total variance was about %50.017.After the factor analysis the 1st factor consisting of 17 articles was named as ?Individual Life in Global and Digital Age?, the 2nd factor consisting of 10 articles was named as ?Globalism, State and Social Life?, and the 3rd factor consisting of 10 articles was ?Global Change and Actors?, 4th factor with 7 articles was ?Globalism and Educational Motion? and finally 5th factor consisting of 6 articles was named ?Globalism and Education Governance?.1st factor explains 13.758% of total variance with 6.879 factor load; 2nd factor explains 13.085% of total variance with 6.543 factor load; 3rd factor explains 10.274% of total variance with 5.137 factor load; 4th factor explains 7.035% of total variance with 3.517 factor load; 5th factor explains 5.865% of total variance with 2.933 factor load.