Konformal invaryant gravitosyonel modellerde etkin potansiyel
- Tez No: 29860
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ASKERİ BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ıır OZET Bu çalışmada, ilk kez De Alfaro, Fubini ve Purlan ta«. rafından incelenmiş, SU(2)x Sü(2) yerel invaryansa sahip ve N=4 genişletilmiş süpergravite modelin etkin kısmı olan bir konformal invaryant model ele alınmıştır. Ayrıca, meron tipi çözümlerle ilişkili sabit çözümlere sahip olan modelin etkin potansiyeli de' araştırılmıştır» Son olarak etkin potansiyelin bir kozmolojik teori olma olasılığı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY In this work, we have studied a conformally invariant model which is the effective part of gauged N-4 extended supergravity model with StJ(2)xSU(2) local invariance, first examined by De. Alfaro,Fubini and #urlan« We have also inves tigated the effective potential of the model which has constant solutions related to the meron type solutions, Finally, the possibility of the effective potential as a cosmological theory have been discussed.