Fizik öğretmen adaylarının yıldızlardan yıldızsılara ünitesine ilişkin pedagojik alan bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pre-service physics teachers? pedagogical content knowledge regarding ?from stars to quasars? unit
  1. Tez No: 298621
  2. Yazar: ONUR UNAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; fizik öğretmen adaylarının, 2010-2011 öğretim yılından itibaren okullarda uygulanmaya konan Yıldızlardan Yıldızsılara ünitesine ilişkin pedagojik alan bilgilerini değerlendirmektir.Nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması (örnek olay) yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu 2010-2011 öğretim yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği bölümünde son sınıfta okuyan dört öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubunu belirlemek için son sınıfta okuyan 18 öğretmen adayına, astronomi konularındaki alan bilgilerini değerlendirmek amacıyla ?Astronomi Alan Bilgisi Anketi (AABA)? uygulanmıştır. AABA'den elde edilen sonuçlara göre maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla, farklı bilgi düzeylerindeki öğretmen adayları araştırmaya dâhil edilerek problemin farklı boyutlarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.Araştırma verileri, görüşme ve doküman analizi yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Farklı zamanlarda gerçekleştirilen dört adet yarı yapılandırılmış görüşmeden, AABA'den, ders planlarından ve kavram haritalarından elde edilen veriler betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda, öğretmen adaylarının Yıldızlardan Yıldızsılara ünitesine ait konu alan bilgilerinin yetersiz olduğu ve çeşitli kavram yanılgılarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmen adaylarının pedagojik alan bilgileri ve alt boyutlarında eksiklikler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate pre-service physics teachers? pedagogical content knowledge regarding ?From Stars to Quasars? unit within the scope of elements of pedagogical content knowledge.The sample of this study, in which case study research method was used, consisted of four pre-service physics teachers who were enrolled at Marmara University in the Physics Education Department senior class in 2010-2011. While choosing the participants, ?Astronomy Subject Matter Test (ASMT)? was administered to 18 pre-service teachers to evaluate their subject matter knowledge level for astronomy. According to the test results, pre-service teachers having different knowledge levels were chosen to participate in this study to reveal different dimensions of the research problem.Data were collected via interviews and document analysis methods. The data from semi-structured interviews which were done in different times, Astronomy Subject Matter Test, lesson plans, and concept maps were analyzed by using the descriptive analysis.The findings of the study showed that pre-service physics teachers lacked of knowledge about ?From Stars to Quasars? unit and had some misconceptions. The study also shows that there are some deficiencies in pre-service teachers? pedagogical content knowledge and its sub-dimensions.