Okul öncesi eğitim alan 48-60 aylık çocukların farklı kültürleri tanımalarının, dünyadaki farklı kültürlere karşı bakış açılarında yaratacağı farkların incelenmesi
Analysing the differences in the viewpoint of 48-60 months old children, caused by the recognition of diverse cultures during pre-school education, towards diverse cultures in all over the world
- Tez No: 298622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Farklı kültürleri tanıma eğitimi ilk olarak kendi kültürünü tanımak ile başlar. Çocukların kendi ülkelerinin kültürünü ve bölgesel kültürel farklarını tanımalarını sağlamak eğitim kurumlarının önemli görevlerinden birisidir. Bu önemli görevin yerine getirileceği ilk basamak da okul öncesi eğitimdir.Son yıllarda küreselleşmenin etkisiyle bütün ülkelerde çok kültürlü eğitime ve beraberinde farklılıklara saygı eğitimine önem verilmektedir. Ülkemizde de yeterli olmamakla birlikte bu konuda çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışma, 48-60 aylık çocuklar için farklı kültürleri tanıma ile ilgili bir program oluşturarak, okul öncesi dönemde farklı kültürleri tanıma konusunda farkındalık yaratarak bilinç geliştirmek amacıyla yapılmıştır.Çalışma kapsamında 48-60 aylık çocuklara uygulanmak üzere ?Farklı Kültürleri Tanıma Paket Programı? hazırlanmıştır.Ailelerin ve çocukların farklı kültürleri tanıma ile ilgili görüşlerini konu alan çalışmalar incelenmiş ve gerek Türkiye'de gerek yurt dışındaki literatürde bu araştırmanın ana problemine hizmet edebilecek bir ölçme aranca rastlanmamıştır. Bu sebeple öğretmen ve ailelerin 48-72 aylık çocukların farklı kültürleri tanıma ile ilgili görüşlerini tespit etmek üzere aile ve öğretmen olmak üzere iki formdan oluşan ?Farklı Kültürlere Bakış Aile Ölçeği? ve ?Farklı Kültürlere Bakış Öğretmen Ölçeği? geliştirilmiştir.Araştırma Kırklareli-Lüleburgaz, İstanbul-Kadıköy, İstanbul-Beşiktaş, İstanbul-Ümraniye'deki M.E.B.'na bağlı resmi okullara devam eden 48-72 aylık çocukların öğretmenleri ve aileleri ile gerçekleşmiştir. ?Farklı Kültürlere Bakış Aile Ölçeği? ve ?Farklı Kültürlere Bakış Öğretmen Ölçeği?nin geliştirilmesinde aynı 150 çocuğun öğretmeni ve ailesinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirliliğine ilişkin kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Education of recognition of diverse cultures begins with acknowledging your own culture. One of the important objectives of the educational institutions is to enable children to recognise the cultures of their own countries and regional cultural differences. Pre-school education is the first step to fulfill this important objective .As a result of the globalization, multicultural education and education of respect to diverse cultures are prioritized in all over the world. Although they are not conducted sufficiently, such studies are also being carried out in Turkey.By developing a programme that allows children aged 48-60 months to acknowledge the existence of diverse cultures, this study was carried out with the aim of improving consciousness of the pre-school children by creating awareness of them in early childhood about the existence of the diverse cultures.Within the context of this study, ? Respect to Diverse Cultures Packaged Programme ? was prepared to apply to children aged between 48-60 months.Despite the meticulous studies, carried out both on relevant Turkish academic literature and on abroad, on the opinions of the parents? and their children?s on recognition of the diverse cultures, it was not possible to find a measuring instrument that can serve for the main problem of this study. To fill this gap, two measuring forms named ?Measuring Parent?s Perception of Diverse Cultures? and ?Measuring Teachers? Perception on Diverse Culture? were developed to assess the views of teachers, parents and children aged 48-72 months on recognition of diverse cultures.This study was conducted on the teachers and parents of 48-72 months students attending to public pre-schools in Kırklareli-Lüleburgaz , İstanbul-Kadıköy , İstanbul-Beşiktaş and İstanbul-Ümraniye. The same data was used in devoloping ?Measuring Parent?s Perception of Diverse Cultures? and ?Measuring Teachers? Perception on Diverse Culture? obtained from the teachers and parents of the same 150 children. Evidences regarding the validity and reliability of the scale were obtained