İngiltere'de yükseköğretimde, coğrafya eğitim ve öğretiminin müfredat, metot ve araç-gereç açısından değerlendirilmesi
Evaluation of geography education and teaching in the aspects of curriculum, method and tools within the higher education in England
  1. Tez No: 298638
  2. Yazar: VEDAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. RAMAZAN ÖZEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren bilimdeki ilerlemeler büyük hız kazanmış ve akademik çevrelerin daha elverişli bir araştırma ortamına kavuşması ile bu ilerleme artmıştır. Bilimin ilerlemesi ile gerekli mekanizmalar çoğalmış ve yeni metotlar ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda her alanda büyük değişimler yaşanmış ve günümüz modern dünyası ortaya çıkmıştır. Gelişen teknolojik imlanlar ve yeniden yapılanan eğitim anlayışları coğrafya alanında da kendini göstermiştir. Bir taraftan coğrafya derslerinin işleniş metotlarında gelişmeler uygulamaya konarken diğer taraftan teknolojik araçların coğrafya derslerinde uygulamalı olarak kullanılması yer almıştır. Bilgisayarın kullanılması ile bilgisayar destekli coğrafya öğretimi yapılmakla yetinilmemiş CBS ile veri depoları oluşturulmaya ve analizler ileri yazılımlarla yapılmaya başlanmıştır. Köklü bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere dünyada coğrafya alanında meydana gelen değişimleri takip etmiş ve öğretim sistemini kurarken istifade etmiştir. Günümüzde gelişmiş araç gereç olanakları ile İngiliz üniversitelerinde coğrafya eğitimi yüksek standartlarda yapılmakta geçen zaman içinde değişime uğrayan müfredatları ile dikkat çekmektedir. İngiliz üniversiteleri özerk yapıları ile kendi donanımlarını oluşturmakta, Oxford ve Cambridge Üniversiteleri gibi birçok üniversitesi dünya tarafından tanınmakta ve çeşitli ülkelerden çok sayıda öğrenci almaktadır. Bu çalışmada İngiltere'deki üniversitelerin coğrafya bölümleri incelenmiş bir takım araştırma teknikleri kullanılarak araştırma gerçekleştirilmiş ülkenin yükseköğretiminde var olan coğrafya müfredatları ortaya konmuştur. Ülkenin yükseköğretiminde coğrafya bölümlerinde kullanılan araç ve gereçler araştırılmış, dersler işlenirken kullanılan metotlar belirtilmiştir. Doğal gözlem, mülakat, röportajlar yapılmış, coğrafya eğitim ve öğretiminin yapısı araştırılmış, önerilere ve sonuçlara varılmıştır. Elde edilen veriler ve değerlendirmeler doğrultusunda İngiltere'nin yükseköğretiminde coğrafya eğitimi açısından görülen eğitim sorunları, coğrafya eğitim ve öğretimi ile ilgili eksikler ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th Century the advances in science has gained considerable speed and with the academic communities obtaining more adequate environment, this advancement has accelerated. With the science advancing, the necessary mechanisms have increased and new methods have sprung. As a result, big changes in all areas have been experienced and our current modern world has emerged. Newly developed technologic possibilities and restructured educational mentality also became apparent in the geography field as well. On one hand while developments on the processing methods of geography lessons were being applied, on the other hand applicable usage of technological tools in geography lessons occurred. There was not just computer supported geography teachings with the usage of computers, but also data banks were created with CBS and analyses began to be done with forwarded software programs. England, possessing a fundamental educational system, followed the changes taking place in the world in the geography field and utilized it while building its own educational system. Today, with the availability of developed tools, geography education is done in high standards in British Universities and they attract attention with their curriculum that transformed over time. British Universities, with their autonomous structures, compose their own equipment. Many of their universities like Oxford and Cambridge Universities are known around the world and enroll numerous students from numerous countries. In this study the geography departments of the universities in England have been analyzed, research has been achieved by using variety of research techniques, and the existing geography curriculum in the country?s higher education was put forth. The tools used in the geography departments of the country?s higher education were researched, the methods used while teaching the lessons were determined. Natural observation, interview, reportages were performed, the structure of geography education and teaching was researched, suggestions and results were reached. In the direction of the obtained data and evaluations, the observed educational problems in the view of geography education, the deficiencies regarding geography education and teaching, and suggestive solutions in the higher education of England have been presented.