Amerika, Avustralya, İngiltere, Japonya ve Türkiye'de yükseköğretim kurum ve programlarında akreditasyon süreçleri
The accreditation processes in higher education institution and programs in America, Australia, England, Japan and Turkey
- Tez No: 646506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DAVUT GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Amerika, Avustralya, İngiltere ve Japonya'daki yükseköğretim kurum ve programlarında uygulanan akreditasyon süreçleri incelenmesi ve karşılaştırılması; Türkiye için yükseköğretim kurum ve programlarında etkin bir akreditasyon sistemi önerisinde bulunulması amaçlanmıştır. Tarama araştırmalarının bir türü olan“kesit alma”yaklaşımı kullanılarak yapılan araştırmanın evrenini dünya devletleri oluştururken, araştırmanın örneklemi ise akreditasyon sistemi ile ilgili çalışmalar yürüten Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere, Japonya ve Türkiye oluşturmuştur. Yukarıda bahsi geçen ülkelerin akreditasyon sitemi ile ilgili süreçlerinin nasıl olduğuna dair bilgilere doküman incelemesi sonrasında ulaşılmıştır. Alanyazın taraması ve internet aracılığı ile ulaşılan kaynaklar (makale, rapor ve ülkelere ait web siteleri) taranarak akreditasyon sisteminin amacı ne olduğuna ve sürecin işleyişinin nasıl olduğuna dair bilgilere ulaşılmıştır. Yapılan araştırmalar sonrasında elde edilen bulgular; akreditasyon sisteminin Amerika, Avustralya, İngiltere, Japonya ve Türkiye'de yükseköğretim kurum ya da programları tarafından kullanılması, kurum ya da programın kalitesinin geliştirilmesi, kamuoyunun kuruma ya da programa olan güveninin artması, kurum ya da programa mali destek sağlanması, akademik arenada saygınlık kazanılması ve öğrenci hareketliliğinin sağlanabilmesi gibi hedefleri gerçekleştirdiğini göstermektedir. Fakat her ülkede akreditasyon sisteminin işleyişinde farklılıklar olduğu yapılan araştırma sonrasında anlaşılmıştır. Yapılan araştırma sonrasında elde edilen bulgular neticesinde Türkiye'de yükseköğretimde akreditasyon süreci ile ilgi tespit edilen aksaklıklar ve eksikler belirlenmiş olup; bunların giderilmesi amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines and compares accreditation processes applied in higher education institutions and programs in America, Australia, Uk and Japan; It is aimed to propose an effective accreditation system in higher education institutions and programs for Turkey. The world states created the universe of research using the“cross-section”approach, a type of screening research, while the sample of the research was the United States, Australia, England, Japan and Turkey, which are conducting studies on the accreditation system. Information about the processes of the countries mentioned above regarding the accreditation system were obtained after the document review. The literature by scanning the sources (articles, reports and websites belonging to the countries) accessed through the internet, information was obtained about the purpose of the accreditation system and how the process was working. Findings obtained after the researches; It demonstrates that the accreditation system has achieved goals such as the use of higher education institutions or programs in America, Australia, England, Japan andTurkey, improving the quality of institutions or programs, increasing public confidence in institutions or programs, providing financial support to institutions or programs, gaining respectability in the academic arena and ensuring student mobility. However, it was understood after the research that there were differences in the functioning of the accreditation system in each country. As a result of the findings obtained after the research, the glitches and deficiencies that have been determined by the accreditation process in higher education in Turkey have been determined; recommendations are presented to remedy them.