Vergi matrahını etkileyen muhasebe hileleri ve denetimi
The accounting frauds and auditing affecting taxable income
  1. Tez No: 298656
  2. Yazar: SEDAT ŞEVKİN
  3. Danışmanlar: DR. ŞEREF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Vergi Matrahını Etkileyen Muhasebe Hileleri Ve Denetimi başlıklı bu çalışmada öncelikle genel anlamda hile kavramına değinilmiş, hilenin tanımlaması yapılarak, tanım çerçevesinde neden hileye başvurulduğu incelenmiştir. Buradan hareketle muhasebe hilesine geçiş yapılarak, muhasebe hilesinin ne olduğu, neden muhasebe hilesine başvurulduğu, muhasebe hilesinin gerçekleştirilebilmesi için ne gibi yöntemlerin uygulanabileceği, muhasebe hilesinin uygulanmasında sıklıkla kullanılan ve raporlamaya etki eden hesaplar ve hesap grupları incelenmiştir. Sonrasında ise, muhasebe hilelerine karşı uygulanabilecek denetim yöntemleri mercek altına alınmış olup, ayrıca muhasebe hilesine karşı kurumsal bazda mücadele etmek için yapılabilecekler ve kamu otoritesinin bu konuda yapması gerekenler irdelenmeye çalışılmıştır. Bu sırada başta kamu olmak üzere ülkemizde yerleşik denetim kurumlarına, bu kurumların organizasyon yapıları ile görev ve yetkilerine de derinlemesine inilmeksizin bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled the accounting frauds and auditing affecting taxable income. First the term of fraud is mainly explained, the definition of fraud is given and the reason why fraud is preferred has been examined. From this point, the accounting fraud is explained and the reason why the accounting fraud is made has been examined as well as what kind of methods could be used for accounting fraud and the accounts and account groups subject to the accounting fraud have been researched. Then, the control methods against accounting fraud have been focused as well as the things to do for struggle with accounting fraud at corporate stage and the things to do by the public authorities have been studied. At this stage, controlling units mainly public and their organization structures as well as their duties and respontibilities have been touched without going deeper.