Tunceli ili Ovacık ilçesinde yaşayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma ve memnuniyet düzeyinin ölçülmesi
To evaluate the level satisfaction and to benefıt from healt services of the people living ın the province of Ovacık, the city of Tunceli
  1. Tez No: 298655
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tanımlayıcı bir saha çalışması olan bu araştırma Tunceli ili Ovacık ilçesi merkez mahallelerinde yaşayan kişilerin sağlık hizmetlerini kullanımlarını, yararlandıkları sağlık kuruluşlarını seçme nedenlerini, aldıkları hizmetlerden memnuniyetlerini ve bunları etkileyen etmenleri incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya 71 hanede yaşayan 15 yaş üstü toplam 228 kişi alınmıştır. Araştırmada, başvurulan sağlık kuruluşları, başvurulan kuruluşları tercih nedenleri ve bu kuruluşlardan memnuniyet düzeyleri ile memnuniyetleri etkileyen faktörler incelendi. Elde edilen veriler doğrultusunda, sağlık kurumlarının seçiminde sağlık güvencesinin varlığı ve kuruma ulaşımın kolaylığının önemli olduğu; hastalık durumunda genellikle başvuru yeri olarak, ulaşım kolaylığı ve zorunluluk nedeniyle ilçe hastanesi, son hastalık durumunda ise uzman hekim tercihi nedeniyle Tunceli ve Elazığ kamu sağlık kurumları olduğu tespit edilmiştir. Başvurulan kurumlardan memnuniyeti belirleyen etmenlerin uygulanan tedavi sonrası iyileşme, personelin ilgisi ve güven duyma olduğu gözlenmiştir. Bireylerin memnun olmama nedenleri olarak; ilgisizlik, uzun bekleme süresi ve kurumun tıbbi donanım yetersizliği gibi faktörleri öne sürdükleri tespit edilmiştir. Sosyal güvence altında olanlar ile kadınların, erkeklere göre daha fazla uzman hekim tercihinde bulundukları gözlenmiştir. Eğitim seviyesi temel eğitimden yüksek olanların, temel eğitim ve düşük seviyede olanlara göre son başvuru yerinden daha az memnun oldukları tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanma ve memnuniyetinin sosyo-demografik özelliklerinden ve sağlık kurum ve kuruluşlarının özelliklerinden etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to investigate and form as a descriptive field study of the people living in the central neighbourhoods of the Ovacik district in the Tunceli province usage of health care services, their reasons for choosing the health care institutions that they benefit from, their satisfaction with the services and to examine the factors that affected their views. The survey was conducted based on feedback from a total of 228 persons above the age of 15 living in 71 different homes. In this survey the health care organizations that were applicated, the reasons for their choices, and their level of satisfaction of the services and also the factors that affected their sense of satisfaction were examined. From the data obtained with this study, the most important factors effective in the preference of health care institutions were the presence of health insurance coverage and ease of accessibility of this institutions. It was observed that in the state of a disease due to easy accessibility and compulsion the application was generally at the district hospital, however in the case of a previous (latest) illness a specialist physician at the public health institutions of Tunceli and Elazig was preferred. The sense satisfaction felt was in relation to the recovery after treatment, the attention received form the staff and the trust they felt at the institution to which they had applied. It was confirmed that factors such as lack of attention or negligence, long waiting hours and inadequate medical equipment were the reasons for individuals to be dissatisfied. It was observed that those covered by the social security and women were more inclined to prefer medical specialists as compared to men. It was also observed that the case of dissatisfaction with the place where services were most recently availed was more among people with a level higher than basic education as compared to people with basic or lower levels of education. As a result of the study it was identified that the utilization of health care services by individuals and their sense of satisfaction were affected by their socio-demographic characteristics and by the attributes of the health care institutions.