5411 sayılı Bankacılık kanunundaki özel ve genel karşılıklar, muhasebeleştirilmesi ve vergi mevzuatı karşısındaki durumu
Special and general provisions in the Banking law no. 5411, their accounting and status in tax legislation
  1. Tez No: 391698
  2. Yazar: BİLAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KEPEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Maliye, Banking, Law, Finance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tez çalışmasında; 5411 Sayılı Bankacılık Kanunundaki karşılıklara (kredi karşılıkları) ait bankacılık ve vergi mevzuatında yer alan kanuni ve idari düzenlemelere yer verilmiştir. Kredi karşılıklarına ilişkin her iki mevzuatta yer alan düzenlemelerin kıyaslanması neticesinde, bankaların vergisel uygulamalarını etkileyen tartışmalı hususların olduğu tespit edilmiştir. Vergilendirmenin temel ilkleri, normlar hiyerarşisi ve bankacılık sektörünün işlemleri göz önünde bulundurularak uygulamaların yerindeliği değerlendirilmiştir. Kredi karşılıklarının muhasebeleştirilmesi aşamasında ise; muhasebe standartlarında ve tek düzen hesap planında yer alan düzenlemelere değinilmiş, özel ve genel karşılıkların ticari kar-mali kar kavramları için ifade ettiği önem üzerinde durulmuş, mali ve finansal tablolar oluşturulurken ticari kardan mali kara geçiş aşamasında izlenmesi gereken adımlar izah edilmiş ve örneklendirilmiştir. Konunun bankacılık sektöründe nasıl uygulanması gerektiği yönünde öneriler oluşturulmuştur. Sonuç olarak; katılım bankacılığı ve geleneksel bankacılık ayrımı gözetmeksizin, genel karşılık tutarlarının kanunen kabul edilmeyen gider olarak kurumlar vergisi matrahına ilave edilmesi, özel karşılık tutarlarının ise kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is included that legal and administrative regulations in banking and tax legislation for provisions (provisions for credit) in the Banking Law no. 5411. With comparing regulations in each two legislations pertaining to provision for credits, it is resulted that there are controversies effect to tax applications of banks. Considering basic principles of taxation, hierarchy of norms and banking transactions, legitimacy of applications are evaluated. At accounting of provision for credit level; mentioned regulations in accounting standards and uniform chart of accounts, underlined importance of special and general provisions for concept of accounting profit and financial profit, explained and exemplified while creating fiscal and financial statements. Suggestions are gave that how should it apply in banking sector. As a result; without distinction of participation banking and general banking, it is required that adding general provision amounts as non-tax deductible expenses in corporate tax base and considering special provision amounts as expenditures in the calculation of the corporate tax base.