European energy security policy and Turkey
Avrupa enerji güvenliği politikası ve Türkiye
  1. Tez No: 298657
  2. Yazar: EMİRHAN GÖRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 577
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı Avrupa'daki büyük ülkelerinin enerji politikalarının uluslararası siyasetin sistemsel etkilerinden ne derece etkilendiğini ve Türkiye'nin Avrupa'nın enerji güvenliği üzerinde ne derece etkisinin olduğunu ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda tez neo-realist bir yaklaşım kullanmakta ve uluslararası sistemin tek kutuplu yapısının Avrupa'nın büyük devletlerinin dış politika ve enerji politika davranışlarını soğuk savaşın bitiminden beri etkilemekte olduğunu tartışmaktadır. Tez ayrıca Türkiye'nin Avrupa'nın enerji güvenliğini sağlamadaki rolünün çok önemli fakat tek başına yeterli olmadığını da tartışmaktadır.Çalışmanın ilk bölümü neo-realizmle ilgili var olan kaynakların incelenmesi yoluyla teorik çerçeveyi oluşturmaktadır. İkinci ve üçüncü bölümler sırasıyla Avrupa Birliği ile büyük üye ülkelerinin ve Türkiye'nin enerji görünümünü ele almakta ve enerji politikalarını değerlendirmektedir. Son bölümde, Avrupa'nın büyük devletlerinin enerji güvenliği konusu komşu bulunan enerji bölgeleri ve küresel güç dengesi çerçevesinde ele alınmaktadır.Sonuç olarak, bu çalışma AB'nin büyük üyeleri için enerji güvenliğinin çok kritik bir konu olduğunu ve Avrupa ile potansiyel enerji sağlayıcıları arasında bulunan Türkiye'nin de Avrupa ülkelerinin enerji güvenliğini sağlamada stratejik bir role sahip olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The foremost aim of the present study is to find out what extent the energy security policies of the major European countries are affected by the systemic imperatives of international politics, and to what extent Turkey has an impact on energy security of Europe. To realize this aim, this study applies a neo-realist approach and argues that the uni-polar structure of the international system has changed the foreign policy and energy policy behaviors of major European powers since the end of the Cold-War. The thesis also argues that Turkey?s role in providing European energy security is crucial yet not decisive on its own.The first chapter defines the theoretical framework by examining the existing literature on neo-realism. The second and third chapters examine the energy outlook and evalute energy policies of the EU and its major member states and Turkey, respectively. In the final chapter, the energy secuirty of major European powers is analyzed with respect to neighbouring energy areas as well as the global balance of power.To conclude, this study maintains that energy security is a very critical issue for the major EU member states and Turkey has a strategic role in their energy security since the country is located in between Europe and its potential energy suppliers.