Integration of the Turkish insurance market with the European single insurance market
Türk sigorta piyasasının Avrupa tek sigorta piyasasıyla entegrasyonu
- Tez No: 298660
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Özellikle Ekonomik ve Parasal Birliğin kurulmasından bu yana Avrupa Birliği finansal piyasalarının entegrasyon süreci hızlanarak devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı ise, Avrupa Ekonomik Alanında (AEA) finansal piyasaların önemli bir parçası olan hayat ve hayat-dışı sigorta piyasalarının entegrasyon seviyesini ve Türk sigorta piyasasının Avrupa tek sigorta piyasasıyla entegrasyon olasılığını araştırmaktır. Çalışmanın sonuçları, tüm AEA üyesi ülkelerdeki tüketicilerin ve sigorta şirketlerinin eşit şartlarda faaliyet göstermesine karşın, sigorta piyasası göstergelerinin birbiriyle yakınsamadığı, sigorta şirketlerinin hizmetlerin serbest sunumu ve yerleşme serbestisinden yararlanmadığı ve sigorta piyasalarının entegre olmaktan henüz oldukça uzak olduğunu göstermiştir. AEA'da yabancı sigorta piyasalarına girmek için kullanılan esas yöntem hala birleşme ve satın almalardır. Bu çalışmada Türk sigorta sektörüne ilişkin olarak ise, AB ile üyelik müzakerelerine devam eden Türkiye'nin sigorta mevzuatını AB sigorta müktesebatıyla büyük ölçüde uyumlu hale getirdiği sonucuna varılmıştır. Türk sigorta sektörünün uyum seviyesi ve entegrasyon olasılığına ilişkin algıları ve beklentileri ise anket yöntemiyle araştırılmıştır. Buna göre, Türk sigorta sektörü, sigorta mevzuatının AB sigorta müktesebatıyla hali hazırda uyumlu hale geldiğini ve Türkiye'nin AB üyeliğinin Türk sigorta piyasasına faydalı olacağını, ancak üyeliğin AB sigorta piyasalarıyla entegrasyona yol açmayacağını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
There has been a continuing process of integration in the EU financial markets especially since the establishment of EMU. The aim of this study is to analyze the extent of the integration of the EEA life and non-life insurance markets which occupy an important place in the financial markets and the integration prospect of the Turkish insurance market with the European single insurance market. The results revealed that even though consumers and insurers situated in any one of the Member States are completely free to operate throughout the EEA under the same conditions with local companies and consumers, insurance market indicators do not converge, insurers do not make use of freedom of services and freedom of establishment and thus insurance markets of the EEA Member States are still far from being integrated markets. Mergers and acquisitions are still the dominant strategy to access a foreign insurance market in the EEA. As far as the Turkish insurance market is concerned, it is argued that Turkey, an acceding country to the EU, harmonized its insurance legislation with the EU insurance acquis to a great extent. Perceptions and expectations of the Turkish insurance market on the current level of harmonization and the integration prospect are investigated by a survey. The sector believes that Turkish insurance legislation is already harmonized with the EU insurance acquis and that the EU membership of Turkey would be beneficial for the Turkish insurance market but would not result in the integration of the market with the insurance markets of the EEA Member States.