Genç kadın haltercilerde koparma tekniğinin biyomekaniği
Biomechanical analysis of snatch technique in junior female weightlifters
- Tez No: 298694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERBİL HARBİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmanın amacı genç kadın haltercilerde koparma tekniğinin üç boyutlu kinematiklerini incelemek ve tekniğin evreleri arasındaki farklılıkları göstermekti.Araştırma 10 genç kadın halterci üzerinde yapılmıştır. Video kayıtları milli takım kampı sırasında sporcuların yarışmaya hazırlık periyodunun başlangıcında gerçekleştirilmiştir. Haltercilerin başarılı en ağır koparma kaldırışları kinematik analizi için seçilmiş ve sayısal veri APAS (Ariel Performance Analysis System, San Diego, USA) yazılımı kullanılarak elde edilmiştir. Sayısallaştırılan tüm noktaların zamana bağlı yer değiştirme verisi kesme frekansı 4 Hz olan, alçak geçiren sayısal filtre kullanarak filtrelenmiştir. Mekanik iş ve güç çıktısında evreler arasındaki farklar bağımlı gruplarda t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the three-dimensional kinematics of the snatch technique and to determine differences between the phases of the event.Ten junior women weightlifters were included in the study. Video recordings were taken during preperation camp pre season. The heaviest successful snatch lifts of the weightlifters were selected for the kinematic analysis and the data were obtained using by APAS software (Ariel Performance Analysis System, San Diego, USA). The data were smoothed using a low pass digital filter with a cut-off frequency of 4 Hz. Differences between the mechanical work and power outputs during the snatch lift were compared using the paired t-test. Repeated-measures variance analysis (ANOVA) and post-hoc test with Bonferroni correction were used to compare differences in the duration of the phases and the angular kinematics of the lower limb.