Taekwondocularda kalp atım hızı ve kan laktat konsantrasyonundaki değişimlerin müsabaka süresince incelenmesi
Examination of exchanges in heart rate and blood lactate concentration at teakwondo athletes during contest
- Tez No: 298695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı teakwondocularda kalp atım hızı ve kan laktat konsantrasyonundaki değişimlerin müsabaka süresince incelenmesidir. Araştırmaya, taekwondo milli takımında yer alan 17 bayan, 22 erkek olmak üzere toplam 39 milli sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara, kendi sıkletlerinde müsabaka yaptırıldı. Müsabaka süresince kalp atım sayıları ve kan laktat ölçümleri alındı. Ölçümler değerleri, dinlenik durumdayken, birinci devre sonunda, ikinci devre sonunda ve üçüncü devre sonunda olmak üzere her bir sporcudan dört kez elde edildi.Elde edilen ölçümlerin karşılaştırılmasında varyans-kovaryans yapısına göre Multivariate ve Test of Within-Subject effect testleri, farkın hangi müsabakan kaynaklandığını tespit etmek için tekrarlı ölçümlerde Bonferroni testleri kullanıldı. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 olarak alındı.Bayan sporcuların kalp atım sayısı, dinlenik, 1, 2 ve 3. devre için sırasıyla; 77,12 ± 13,19 (atım/dk.), 176 ± 9,59 (atım/dk.), 181 ± 7,71(atım/dk.) ve 189 ± 8,96 (atım/dk.) olarak bulunmuştur. Erkek sporcuların kalp atım sayısı, dinlenik, 1. 2. ve 3. devre için sırasıyla; 75,82 ± 7,19 (atım/dk.), 182 ± 8,50 (atım/dk.), 189 ± 7,30 (atım/dk.) ve 193 ± 6,55 (atım/dk.) olarak bulunmuştur. Bayan sporcuların kan laktat konsatrasyonu, dinlenik, 1. 2. ve 3. devre için sırasıyla; 1,6 ± 0,23 mmol.l-1, 5,0 ± 1,12 mmol.l-1, 6,2 ± 1,68 mmol.l-1 ve 8,5 ± 1,95 mmol.l-1 olarak bulunmuştur. Erkek sporcuların kan laktat konsantrasyonu, dinlenik, 1. 2. ve 3. devre için sırasıyla; 2,1 ± 0,29 mmol.l-1, 5,8 ± 1,46 mmol.l-1, 7,9 ± 2,14 mmol.l-1 ve 10,8 ± 2,22 mmol.l-1 olarak bulunmuştur. Bayan ve erkek sporcuların kalp atım sayısı ve kan laktat konsatrasyonlarına ilişkin ölçümlerin karşılaştırılmasında, gerek bayanlarda gerekse erkeklerde 3. devre ölçümleri 2 ve 1. devre ölçümlerinden, 2. devre ölçümleri de 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examination of exchanges in heart rate and blood lactate concentration at teakwondo athletes during contest. A total of 39 athletes of national Taekwondo team, female of 17 and male of 22, were participate as volunteer. Athletes were made competitive according to their body weight. We obtained heart rate and blood lactate values during competitive. Measurements, rest, after first round, after second round, and after third round, were obtained four times from each taekwando athletes.To explain differences between measurements, Multivariate and Test of Within-Subject effect was used according to variance ? co variance structure, and a Benforroni test from post hoc multiple comparisons tests was used. The significance level was taken as 0.05.Heart rate for rest, first round, second round and third round was 75,82 ± 7,19 (beast/min.), 182 ± 8,50 (beast/min.), 181 ± 7,71(beast/min.), and 189 ± 8,96 (beast/min.), respectively, for female athletes. Heart rate for rest, first round, second round and third round was 77,12 ± 13,19 (beast/min.), 176 ± 9,59 (beast/min.), 189 ± 7,30 (beast/min.), and 193 ± 6,55 (beast/min.), respectively, for male athletes. Blood lactate concentration for rest, first round, second round and third round was ; 1,6 ± 0,23 mmol.l-1, 5,0 ± 1,12 mmol.l-1, 6,2 ± 1,68 mmol.l-1, and 8,5 ± 1,95 mmol.l-1, respectively, for female athletes. Blood lactate concentration for rest, first round, second round and third round was 2,1 ± 0,29 mmol.l-1, 5,8 ± 1,46 mmol.l-1, 7,9 ± 2,14 mmol.l-1 ve 10,8 ± 2,22 mmol.l-1, respectively, for male athletes. We did find statistical differences heart rate and blood lactate concentration after first round, after second round, and after third round either man athletes or female athletes.