Gastrektomi olgularında yara yerine uygulanan sürekli levobupivakain infüzyonuna adjuvan magnezyum sülfat eklenmesinin postoperatif analjezi kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of magnesium sulphate's effects on analgesia when added as an adjuvant to continuous levobupivacaine wound infusion in gastrectomy cases
- Tez No: 298712
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYHAN ÖKTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Parietal nosiseptif afferent sinirlerin sürekli yara yeri lokal anestezik infüzyonu ile blokajı, multimodal postopertif analjezi yaklaşımı çerçevesinde faydalı olduğu gösterilmiştir. Magnezyumun periferik NMDA reseptörleri üzerindeki etkinliği pek çok çalışmada gösterilmiştir. Bu, prospektif, randomize, çift-kör çalışmada magnezyum sülfatın (MgSO4), preperitoneal olarak uygulanan levobupivakain infüzyonuna eklenmesi durumunda oluşan etkileri tespit edilmek amacıyla yapılmıştır.Gastrektomi yapılması planlanan kırk hasta, elastomerik bir pompaya bağlı, transvers fasia ve parietal periton arasına yerleştirilmiş, iki adet çok delikli Soaker® kateter aracılığıyla 4 mL sa-1 hızda 72 sa süreyle, %0,25 levobupivakain (Grup L) ve %0,25 levobupivakain + %3 magnezyum sülfat (Grup LM) uygulanmak üzere randomize şekilde iki gruba ayrıldı. Bütün hastalara, hasta kontrollü morfin analjezisi ve ek analjezik olarak diklofenak içeren standart analjezi protokolü uygulandı. Operasyon sonrasındaki 72 sa süresince, visual analog scale (VAS), numerical pain rating scale (NRS), verbal pain rating scale (VRS), morfin talep ve tüketimi, ek analjezik ilaç talebi, yan etkiler; ilk mobilizasyon, oral alım, defekasyon ve taburculuk kriterlerine ulaşma süresi açısından takip edildi.Yan etkiler açısından iki grup benzer bulunmuştur. Hemen hemen tüm takip saatlerinde ağrı skorları median değerleri Grup LM'de daha düşük bulunmuştur, fakat istatiksel olarak anlamlı farklılık sadece bazı takip zamanlarında tespit edilmiştir. Morfin talebi median değerleri tüm takip saatlerinde Grup LM'de daha düşüktür, fakat bu düşüklük istatiksel olarak anlamlı değildir. Ilk mobilizasyon zamanı Grup LM'de anlamlı şekilde daha düşüktür, ilk oral alım ve defekasyon süresi ile taburculuk kriterlerine ulaşma süresi açısından ise tüm gruplar benzerdir.Gastrektomi sonrasında, postoperatif preperitoneal infüzyon analjezisi amacıyla uygulanan levobupivakain ile beraber magnezyum sülfat uygulanması ağrı skorları ve morfin ihtiyacını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Block of parietal nociceptive afferent nerves using continuous wound infusion with local anesthetics is benefical in multimodal postoperative pain management. The effect of magnesium on peripheral NMDA receptors was demonstrated in many studies. This prospective, randomized, double-blind study was undertaken to compare the effects of magnesium sulphate (MgSO4) when added to levobupivacaine infused preperitoneally.Forty patients scheduled for gastrectomy were randomized to either 0,25% levobupivacaine (Group L) or 0,25% levobupivacaine plus 3% magnesium sulphate (Group LM), using an elastomeric pump which delivered 4 mL h-1 over 72 h through two multiholed Soaker® catheters placed between the transverse fascia and parietal periton. All patients received a standart postoperative pain management protocol, including patient-controlled analgesic morphine and rescue drug diclofenac. Outcomes measured over 72 h after operation were visual analog scale (VAS), numerical pain rating scale (NRS), verbal pain rating scale (VRS), morphine demand and consumption, rescue drug demand, side effects; time to first mobilisation, oral intake, defecation and time to reach discharge criterias.Side effects were similar between the two groups. All the pain score medians were low in Group LM but statistcal significance was detected only in some intervals . Morphine demand median values in all time intervals were low in Group LM, but not statistically significant. Time to first mobilisation was significantly low in Group LM, but groups were similar in time to first oral intake, defecation and in time to reach discharge criterias.Co-administration of MgSO4 with levobupivacaine for postoperative preperitoneal infusion analgesia after gastrectomy produces reduction in pain scores and also reduces morphine demand.