Mide karsinomlarında neoadjuvan kemoterapi sonrası primer tümör ve lenf nodunda regresyon parametrelerinin histopatolojik özellikler ve sağkalımla ilişkisi
Association of regression parameters in the primary tumor and lymph nodes after neoadjuvant chemoteraphy with histopathological features and survival in gastric carcinomas
- Tez No: 1011049
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN AKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Neoadjuvan kemoterapi sonrası gastrektomi uygulanmış mide adenokarsinomu olgularında primer tümör ve lenf nodu regresyon bulgularını histopatolojik olarak değerlendirmek ve lenf nodu regresyonunun primer tümör regresyonuna ek prognostik katkısını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: 2013–2025 yılları arasında neoadjuvan kemoterapi sonrası gastrektomi uygulanmış 104 mide adenokarsinomu olgusu retrospektif olarak incelendi. Primer tümör regresyonu Becker sistemi, lenf nodu regresyonu ise A–D olmak üzere dört histopatolojik grupla değerlendirildi. Rezidüel tümör yükünü ölçmek amacıyla PRB, NRB ve GRB skorları hesaplandı. Prognostik analizler Kaplan–Meier ve Cox regresyon yöntemleriyle gerçekleştirildi. Bulgular: Medyan yaş 59 yıl, %78'i erkek; %72'sine FLOT uygulandı, %85'inde R0 rezeksiyon sağlandı. Medyan genel sağkalım 53 ay, medyan hastalıksız sağkalım 27 ay olarak hesaplandı. Becker TRG univaryant analizde sağkalım ile anlamlı ilişki göstermedi. LN-TRG grupları kötüleştikçe her iki sağkalım uç noktası kademeli olarak azaldı. Multivaryant analizde LN-TRG, Lauren sınıflandırmasıyla düzeltildikten sonra her iki uç nokta için bağımsız prognostik faktör olarak kaldı; Becker TRG bağımsız değer göstermedi. NRB bağımsız prognostik faktör olarak belirlendi; PRB bağımsız katkı sağlamadı. GRB skoru içeren model en iyi AIC uyumunu sağladı. Sonuç: Neoadjuvan kemoterapi sonrası mide adenokarsinomlarında lenf nodu regresyonu, primer tümör regresyonuna ek bağımsız prognostik bilgi sağlamaktadır. LN-TRG multivaryant analizde bağımsız prognostik değerini korurken, GRB skoru en iyi model uyumunu sağladı.
Özet (Çeviri)
Objective: To histopathologically evaluate primary tumor and lymph node regression findings in gastric adenocarcinoma cases treated with neoadjuvant chemotherapy followed by gastrectomy, and to determine the prognostic contribution of lymph node regression beyond primary tumor regression. Materials and Methods: A total of 104 gastric adenocarcinoma cases treated with neoadjuvant chemotherapy followed by gastrectomy between 2013 and 2025 were retrospectively analyzed. Primary tumor regression was assessed using the Becker system, and lymph nodes were classified into four histopathological groups (A–D). PRB, NRB, and GRB scores were calculated to assess residual tumor burden. Prognostic analyses were performed using the Kaplan–Meier method and Cox regression model. Results: Median age was 59 years, 78% were male, 72% received FLOT regimen, and R0 resection was achieved in 85%. Median overall survival was 53 months and disease-free survival was 27 months. Becker TRG showed no significant association with survival in univariable analysis. Both survival endpoints decreased progressively as LN-TRG groups worsened. In multivariable analysis, LN-TRG remained an independent prognostic factor for both endpoints after adjustment for Lauren classification; Becker TRG did not demonstrate independent prognostic value. NRB was identified as an independent prognostic factor; PRB did not provide independent prognostic contribution. The model incorporating GRB score achieved the best AIC fit. Conclusion: Lymph node regression provides independent prognostic information beyond primary tumor regression in gastric adenocarcinomas treated with neoadjuvant chemotherapy. LN-TRG retained independent prognostic value in multivariable analysis, and the GRB score achieved the best model fit.