Lomber disk hernisi cerrahisinde spinal ve genel anestezinin hasta konforu, hemodinami ve maliyet açısından karşılaştırılması
Patıent comfort , heamodynamıc and cost comparıson of spınal and general anesthesıa at lumbar dısk hernıa surgery
  1. Tez No: 298714
  2. Yazar: ÇAĞIL VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı lomber disk cerrahisi geçirecek hastalarda spinal anestezi ve genel anestezinin hemodinami, hasta konforu ve maliyetler açısından karşılaştırılmasıdır.Bu amaçla, ASA sınıflamasına göre I-II grubuna giren, 23-74 yaş arasında, 66 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar genel anestezi ve spinal anestezi olmak üzere 2 gruba ayrıldılar. Kalp hızı, sistolik, diastolik, ortalama kan basınçları ve satürasyonları takip edildi. Genel anestezi grubunda 6 mg/kg tiopental, 0,6 mg/kg roküronyum, 1,5 µgr/kg fentanil ile indüksiyon sağlandıktan sonra %5-6 desfluran ile idameye geçildi. Ağrı kesici olarak postoperatif dönemde parasetamol 4x1 dozunda verildi. Spinal anestezi için hastalara intratekal 15 mg hiperbarik bupivakain uygulandı. İki grubun, hemodinamileri ve postoperatif komplikasyonları ile preoperatif ve postoperatif dönemlerini de kapsayacak şekilde anestezi işlemi, kullanılan ilaçlar, hastanede kalış süreleri ve yatak ücretleri karşılaştırıldı.İki grup arasında demografik veriler bakımından fark saptanmadı. Hemodinamik takip parametreleri de 2 grup arasında benzer seyretti. Spinal anestezi grubunun operasyon süresi daha kısa bulundu. Postoperatif bulantı kusma spinal grubunda daha az görüldü. Maliyetleri karşılaştırıldığında ise spinal anestezi maliyetinin genel anesteziye göre daha az olduğunu bulundu.Spinal anestezi ve genel anestezinin birbirlerine farklı üstünlükleri olmasına karşın özellikle maliyet açısından bakıldığında lomber disk cerrahisinde spinal anestezinin genel anesteziye göre daha ucuz bir yöntem olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to compare hemodynamic stability, patient comfort and cost-effectiveness of spinal anesthesia and general anesthesia in lumber disc hernia operations.Sixty six patients (23-74 years old) classified as ASA I and II were included in the study. Patients were randomly allocated into two groups as general anesthesia and spinal anesthesia. Heart rates, systolic-diastolic and mean arterial blood pressures and oxygen saturations were recorded perioperatively. In general anesthesia group 6mg/kg tiopenthal, 0,6 mg/kg rocuronium, 1,5mcg/kg fentanyl was used for induction and %5-6 desflurane was used for maintenance. Paracetamol was used 4 doses per day for postoperative analgesia. In the spinal anesthesia group, intratecal hyperbaric 15 mg bupivacain was used. Two groups were compared for anesthesia management for preoperative and postoperative period, hemodynamics, postoperative complications, drugs needed, general patient comfort and care costs.There were no significant differences between the groups for demographic datas and hemodynamic parameters. In the spinal anesthesia group, operation times were shorter, nausea and vomiting was less and general patient care was more cost-effective.We concluded that although spinal anesthesia and general anesthesia have different advantages, when compared for cost-effectiveness in lumber disc hernia surgery, spinal anesthesia is a significantly cheaper technique.