Tek akciğer ventilasyonu ile lobektomi yapılan hastalarda pulmoner oksidatif stres üzerine sevofluran ve propofolün etkisi
The effects of propofol and sevoflurane on pulmonary oxidative stress ın patients who underwent lobectomy with one lung ventilation
- Tez No: 298715
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tek Akciğer Ventilasyonu İle Lobektomi Yapılan Hastalarda Pulmoner Oksidatif Stres Üzerine Sevofluran Ve Propofolün EtkisiBu çalışmada, tek akciğer ventilasyonu ile lobektomi yapılan hastalarda antioksidan özelliği iyi bilinen bir ajan olan propofolün ile inhalasyon anesteziklerinden sevofluranın genel anestezi için kullanımının oksidatif stres bakımından karşılaştırılması planlandı.Çalışmaya her iki grupta 14 olmak üzere toplam 28 akciğer kanserli TAV ile opere edilecek hasta dahil edildi. Propofol grubunda genel anestezi propofol ve remifentanilin infüzyonu ile sağlanırken diğer grupta anestezi idamesi sevofluran ile sağlandı. Grupların intraoperatif hemodinamik verileri, periferik oksijen saturasyonları, TAV, anestezi ve cerrahi süreleri kaydedildi. Bazal, TAV'nun sonunda pulmoner venden, TAV'nun sonunda periferik venden, reoksijenizasyonun 20. dakikasında periferik venden olmak üzere hastalardan kan örnekleri alınarak serumlarında oksidatif stresin bir göstergesi olan MDA düzeyleri çalışıldı.Gruplar arası demografik, TAV, anestezi ve cerrahi süreleri açısından istatistiki bir farka rastlanmadı. Propofol grubunda, belli zaman dilimlerinde, sevofluran grubuna göre istatistiki olarak anlamlı olan daha düşük kalp hızı, daha düşük kan basıncı ve yüksek periferik oksijen satürasyonu saptandı. Seçilen anestezik yöntemden bağımsız olarak serum MDA seviyelerinin bazale göre istatistiki olarak anlamlı şekilde arttığı, bazal MDA seviyeleri açısından fark olmayan bu iki grup arasında, TAV sonu yapılan pulmoner ven örneklemesinde anlamlı bir fark saptanmadı. TAV sonu yapılan periferik ven örneklemesinde sevofluran grubunda, reoksijenizasyon sonrası 20. dakikada yapılan periferik ven örneklemesinde propofol grubunda MDA seviyelerinin istatistiki olarak anlamlı şekilde daha düşük olduğu bulundu.Uygulanan anestezi yönteminin TAV'na bağlı oksidatif stres üzerine etkilerinin pulmoner ven örneklemesi ile çalışıldığı literatürdeki ilk çalışma olan bu çalışmanın sonuçlarına göre, oksidatif streslerinin daha çok, antioksidan kapasitelerinin daha az olduğu bilinen akciğer kanserli hastalarda uygulanan anestezik yöntemle hastaların klinik durumlarını etkileyen oksidatif stresten daha az etkilenmelerinin sağlanabilir. TAV uygulanacak hastalarda propofol ile total intravenöz anestezi etkili ve oksidatif stresi reoksijenizasyon sonrası azaltabilmesi açısından inhalasyon anesteziklerine göre daha uygun bir seçenek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Effects Of Propofol And Sevoflurane On Pulmonary Oxidative Stress In Patients Who Underwent Lobectomy With One Lung VentilationIn this study, we planned to compare the effects of propofol and sevoflurane on pulmonary oxidative stress in patients who underwent lobectomy with one lung ventilation.28 patients with lung cancer who underwent lobectomy with one lung ventilation were included to the study. General anesthesia in propofol group (n=14) maintained with infusion of propofol and remifentanil and in the other group sevoflurane (n=14) was used for maintenance of general anesthesia. Intraoperative hemodynamic data, peripheral oxygen saturations, and the duration of one lung ventilation, anesthesia and surgery were recorded. Blood samples were collected at the beginning, at the end of OLV from pulmonary and peripheral vein and 20 minutes after reoxygenation from peripheral vein. Serum MDA levels were studied as a marker of oxidative stress.There were no statistically significant differences between groups in demographic data and one lung ventilation, anesthesia, surgery times. Heart rates, blood pressures were lower and peripheral oxygen saturation was higher for propofol group in some time periods. Serum MDA levels were found to be increasing during OLV independently to anesthetic method with a statistically significance compared to beginning levels in each group. The beginning and pulmonary vein levels of serum MDA was not statistically different between groups. MDA levels of sevoflurane group were statistically significant lower than propofol group at the end of OLV. MDA levels of propofol group were significantly lower than sevoflurane group after reoxygenation.In conclusion, this was the first study evaluating the effects of anesthetic method on OLV induced oxidative stress from pulmonary vein samples. The results of this study shows that it is possible to decrease the negative effects of OLV induced oxidative stress in lung cancer patients with the applied anesthetic method. Total intra venous anesthesia with propofol infusion is an effective method and should be preferred to inhalation agents because of the positive effects on oxidative stress after reoxygenation in OLV.