Gelişmekte olan bir ülkede çocuk hastalarda allojeneik hematopoietik kök hücre transplantasyonu sonrası erken dönem mortalite sıklığı ve enfeksiyon özelliklerinin belirlenmesi
Early transplant-related mortality and ınfectious complications following allogeneic hematopoietic stem cell transplantation in children in a developing country
- Tez No: 298721
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada gelişmekte olan bir ülkede yeni kurulmuş, giderek artan sayıda HKHT uygulayan ve ülke koşullarını yansıtan bir pediatrik KİT ünitesinde allojeneik HKHT uygulanan hastalarda erken dönem transplanta bağlı mortalite sıklığı, nedenleri ve enfeksiyonların bu mortaliteye hangi oranda katkıda bulunduğunun belirlenmesi amaçlandı.Mayıs 1996-Aralık 2010 tarihleri arasında hematolojik hastalık tanısıyla doku tipi tam uygun aile içi vericiden allojeneik HKHT uygulanan tüm hastaların klinik verileri geriye dönük olarak değerlendirildi.Çalışmada erken dönem mortalite sıklığı %5.7 olup, mortalite nedenleri veno-oklüziv hastalık, enfeksiyonlar ve akut GVHH olarak belirlendi. Enfeksiyona bağlı erken dönem mortalite sıklığı %1.6 bulundu. Erken dönemde invaziv fungal enfeksiyon sıklığı %7.4 olup, invaziv fungal enfeksiyona bağlı mortalite oranı %11 olarak bulundu.Çalışmamızda gelişmekte olan ülkemizin koşullarını yansıtan pediatrik KİT ünitemizde doku tipi tam uyumlu aile içi vericiden allojeneik HKHT uygulanan hastalarda erken dönem transplanta bağlı mortalite sıklığı, bu mortaliteye enfeksiyonların katkısı ve enfeksiyona bağlı erken dönem mortalite sıklığı benzer dönemde uygulanan ve benzer transplant özellikleri taşıyan gelişmiş ülke sonuçlarından daha düşük bulundu. Önemli bir enfeksiyöz morbidite ve mortalite nedeni olan invaziv fungal enfeksiyonların erken dönem sıklığı ve invaziv fungal enfeksiyonlara bağlı mortalite oranının gelişmiş ülke sonuçlarından daha yüksek olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find out the frequency and causes of early transplant-related mortality, and the rate and property of infections contributing this mortality in children treated with allogeneic stem cell transplantation in a newly-settled transplantation center in a developing country.This retrospective single-center study examined all patients who had received allogeneic stem cell transplantations from HLA-identical family members performed between May 1996 and December 2010.The frequency of early transplant-related mortality was found to be 5.7%. Causes of mortality were veno-oclusive disease, infections, and acute GVHD (graft-versus-host disease) respectively. The frequency of early transplant-related mortality due to infections was 1.6%. The frequency and the mortality rate of invasive fungal infections was 7.4% and 11% respectively.Early transplant-related and infectious mortality rates following allogeneic stem cell transplantation from HLA-identical family members performed in a single pediatric stem cell transplantation center in a developing country were lower than the rates of developed nations with similar transplantation characteristics. The frequency and the mortality rates of invasive fungal infections in the early posttransplant period were also not higher than the results of developed countries.