Süt çocuğunun geçici hipogamaglobulinemisi, parsiyel IgA eksikliği, selektif IgM eksikliği tanısı alan hastalarda B hücre alt grupları
B Cell Subsets in patients with transient hypogammaglobulinemia of infancy, partial IgA deficiency and selective IgM deficiency
- Tez No: 298722
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN DOĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Süt çocuğunun geçici hipogamaglobulinemisi (SÇGH), selektif IgA eksikliği gibi bazı primer antikor eksikliklerinin patogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır ve bu durum tanıda bazı zorluklara yol açmaktadır. Bu hastalıkların, B hücre reseptör sinyal iletiminde veya B hücre gelişiminde bozukluklara bağlı geliştikleri öne sürülmektedir.Çalışmamızda, SÇGH, parsiyel IgA eksikliği, selektif IgM eksikliği tanısı alan hastalarda B hücre alt gruplarının akım sitometri yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır.Ocak 2010-Nisan 2011 arasında Ankara Üniversitesi, Çocuk İmmunoloji-Allerji Polikliniği'mize sık enfeksiyon nedeniyle başvurup hipogamaglobulinemi tanısı alan 41 SÇGH, 16 parsiyel IgA eksikliği, 16 selektif IgM eksikliği olan hasta ve 29 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. IgG düşüklüğü ile birlikte IgA ve/veya IgM düşüklüğü bulunan ancak spesifik antikor yanıtı normal olan hastalar SÇGH olarak tanımlandı. 4 yaşın üstünde IgA düzeyi 2SD'un altında olan hastalar parsiyel IgA eksikliği, IgM düzeyi 2SD'un altında olan hastalar ise selektif IgM Eksikliği tanısı aldı. Asemptomatik hipogamaglobulinemi ve diğer primer ve sekonder immün yetmezlik hastalıkları dışlandı. Hastaların total nötrofil ve lenfosit sayıları normal sınırlar içindeydi. B lenfosit sayıları ve izohemaglütinin titresi tüm hastalarda normaldi. Hiçbir hastaya intravenöz immünglobulin verilmedi. B hücre alt grupları incelemesi Euroclass sınıflamasına göre yapıldı.SÇGH grubundaki hastaların yaşı 14 ay-13 yaş (Median:26 ay) arasında değişiyordu. Absolü B hücre sayıları, `nonswitched' ve `switched' hafıza B hücre gruplarında sağlıklı kontrollere göre anlamlı fark bulunmadı. Deneyimsiz (naive) B hücreler 3 yaş ve 6 yaş altı SÇGH tanılı hastalarda aynı yaş grubundaki sağlıklı kontrollere göre anlamlı olarak daha yüksek, aktive B hücreler ise aynı yaş gruplarından anlamlı olarak daha düşük bulundu.İzotip dönüşümü gerçekleşmiş (class-switched (IgM- CD27+ IgD-) hafıza B hücreleri sadece selektif IgM eksikliği olan hastalarda daha düşük bulundu. Parsiyel IgA eksikliğinde ise sağlıklı kontrollere göre B hücre alt grupları arasında anlamlı fark bulunmadı.`Nonswitched' hafıza hücreleri dışında tüm B hücre alt gruplarının sağlıklı kontrol grubunda yaşın artması ile birlikte giderek azaldığı görüldü.Daha önceki çalışmalarda izotip değişimi gerçekleşmemiş hafıza hücrelerinin SDİY, SÇGH ve selektif IgA eksikliği tanısı alan hastalarda daha düşük olduğu bildirilmiştir. Bizim çalışmamızda, hafıza B hücrelerinin düşüklüğü sadece selektif IgM eksikliği olan hastalarda saptanmıştır. Ek olarak deneyimsiz B hücrelerin SÇGH tanısı alan hasta grubunda belirgin olarak yüksek olduğu, aktive B hücrelerin ise anlamlı olarak daha düşük olduğu bulunmuştur. Büyük yaşlardaki hipogamaglobulinemili (sınıflandırılamayan hipogamaglobulinemi) hastalarda ise deneyimsiz B hücre yüksekliği ve aktive B hücre düşüklüğü saptanmamıştır. Bu nedenle SÇGH patogenezinde B hücrelerin olgunlaşmasında ve hafıza hücrelere dönüşümünde bir sorun olduğu, parsiyel IgA eksikliğinde ise mekanizmanın diğer primer humoral immün yetmezliklerden farklı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The pathogenesis of some primary humoral immunodeficiencies such as transient hypogammaglobulinemia of infancy (THI), IgA deficiency remains unknown and causes diagnostic difficulties. They may result from multiple mechanisms including defects in B cell receptor signaling and B cell development.In the present study, we aimed to analyse B cell subsets in patients with transient hypogammaglobulinemia of infancy (THI), partial IgA deficiency and selective IgM deficiency by flow cytometry.Between January 2010 and April 2011, we analyzed 41 patients with transient hypogammaglobulinemia of infancy, 18 with partial IgA deficiency, 16 with selective IgM deficiency and 29 healthy control from all age groups admitted to Ankara University Department of Pediatric Immunology-Allergy. The patients who have low IgG levels with or without low IgA and IgM levels were defined as THI. Asymptomatic hypogammaglobulinemia and the other primary and secondary immunodeficiencies were excluded. Absolute neutrophil and lymphocyte counts were in normal range in all patients. B lymphocyte counts, isohemagglutinin titer of the patients were normal and none of them was received intravenous immunoglobulin. B cell subsets were examined according to Euroclass classification.In transient hypogammaglobulinemia group, age at diagnosis were ranged between 14 month- 13 year (Med: 26 months). Absolute B cell counts, nonswitched and switched memory cells did not differ from the healthy controls. Naive B cells were found to be significantly higher and activated B cells were found to be lower in below 3 and below 6 years of age in THI group when compared to healthy age-matched controls.Class-switched (IgM- CD27+ IgD-) memory B cells were found to be reduced in patients with the diagnosis of selective IgM deficiency, this difference was significant. In partial IgA deficiency, there was no significant difference in the B cell subsets. It was found that B cell counts as well as the other B cell subsets except nonswitched were reducing with the age.In previous studies, it has been reported that reduction of class-switched memory B cells was related to CVID, THI and selective IgA deficiency. Our findings supported these reports only in patients with selective IgM deficiency. Furthermore, we showed that naive B cells were higher in the patients with transient hypogammaglobulinemia. It was suggested us that a maturation defect may play a role in the pathogenesis of transient hypogammaglobulinemia. In partial IgA deficiency patients, the mechanism was thought different from the other primer humoral immunodeficiency diseases.