Çocuklarda ventilatör ilişkili pnömoni sıklığı, etkenleri, risk faktörleri, morbidite ve mortalite üzerine etkileri
Incidence, pathogens, risk factors, morbidity and mortality of ventilator-associated pneumonia in children
- Tez No: 298729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANIL KENDİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Solunum yetmezliği çocuk yoğun bakım ünitesine yatışın en sık nedenidir. Mekanik ventilasyon solunum yetmezliğinde hayat kurtarıcı tedavi yöntemidir. Yoğun bakıma yatan hastaların %30-50'si mekanik ventilatöre bağlanmaktadır. Mekanik ventilasyon hayat kurtarıcı bir tedavi yöntemi olmasına rağmen ventilatör ilişkili pnömoni gibi komplikasyonlara sahiptirVIP, yoğun bakım ünitelerinde kan yayım enfeksiyonlarından sonra ikinci sıklıkta görülmektedir. Sıklığı %6-52 arasında değişmektedir. Ülkelerin sağlık düzeyi ne denli yüksek olursa olsun VIP'in yüksek morbidite ve mortaliteleri, ekonomik açıdan büyük yük oluşturmaları nedeniyle hala çok önemli bir sorundur.Bu çalışma, kliniğimiz yoğun bakım ünitesinde 1 Ağustos 2009 ile 1 Şubat 2011 tarihleri arasında mekanik ventilatöre bağlanan hastalarda ventilatörle ilişkili pnömoni (VIP) sıklığını, etkenleri, risk faktörlerini, ventilatörde ve yoğun bakımda kalış sürelerini, morbidite ve mortalite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma döneminde yoğun bakım ünitesinde toplam 273 hasta izlenmiştir. Bu hastaların 89'u (%32.6) 48 saatten uzun süre mekanik ventilatöre bağlandı. VIP sıklığı %11.2 ve de atak sayısı 7.18/1000 ventilatör günü olarak bulunmuştur. VIP'e yol açan etkenlerin büyük kısmını gram negatif mikroorganizmalar oluşturmuştur. En sık Pseudomonas aeruginosa (%70) izole edilmiş olup Stenotrophomonas maltophila (%10), Acinetobacter baumanii (%10) Staphylococcus aureus (%10) tespit edilmiştir. Risk faktörlerinden açık aspirasyon sisteminin, trakeostominin VIP sıklığını arttırdığı, VIP gelişen olgularda mekanik ventilatörde kalma süresinin arttığı saptanmıştır. VIP sıklığına etkisi olmadığını saptadığımız risk faktörleri ise; yaş, enteral beslenme, bronkoskopi, immün yetmezlik, immünsupresif kullanımı, kas paralizisi, SVK kullanımı, kronik akciğer hastalığı, ağız hijyeni.Çalışma süresinde yoğun bakımda genel mortalite oranı %11,3 iken, ventilatöre bağlananlarda %29,2 ve VIP gelişenlerde %20 saptandı. Mortalite oranları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak, ventilatör ilişkili pnömoni mekanik ventilatörde izlenen hastalar için ciddi bir sorundur. Risk faktörlerinin belirlenmesi ve önleyici tedbirlerin uygulanması VIP gelişimini azaltmada önemli bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
The most common cause of hospitalization in pediatric intensive care unit is respiratory failure. Mechanical ventilation in respiratory failure is a life-saving treatment. Intensive care unit patients are connected to mechanical ventilator by 30% to 50. Although mechanical ventilation is a life saving treatment, it has complications such as mechanic ventilator associated pneumonia (VAP).VAP is the second most common infections seen in intensive care after bloodstream infections. Prevalence ranged from 6 to 52%. Regardless of healtcare standards in different countries, ventilator associated pneumonia remain begin one of the most significant problems with their high level of morbidity, mortality and economical losses.This study was carried out to determine the incidence of ventilator-associated pneumonia (VAP), risk factors, duration of ventilator and intensive care unit stay, the impact on morbidity and mortality, in our intensive care unit patients connected to the mechanical ventilation from August 2009 to February 2011.The study took place between 1 August 2009 and February 1, 2011. During this period, a total of 273 patients were monitored in intensive care unit. The study is included a total of 89 patients who had received more than 48 hours of mechanical ventilator support treatment.The frequency of VAP was 11.2% and the number of attacks was 7.18/1000 ventilator day. Factors leading to VAP were constituted by the majority of gram-negative micro-organisms. Pseudomonas aeruginosa was the most common (70%) isolated and Stenotrphomonas maltophila (10%), Acinetobacter baumanii (10%), Staphylococcus aureus (10%) were identified. It was determined that risk factors for tracheostomy and open aspiration system increase the incidence of VAP, furthermore duration in mechanical ventilator were increased in patients with VAP. We found that the factors that influence disease; age, presence of enteral feeds, bronchoscopy, immunodeficiency, the use of immunosuppressive drugs, muscle paralysis, use of SVK, chronic lung disease, oral hygiene.During the study overall mortality in the intensive care unit 11,3%, on mechanical ventilation 29,2% and with associated pneumonia 20%. The group of patients with VAP and the group of patients without VAP had no statistically significant difference on mortality.In conclusion, VAP is a significant problem for patients with mechanical ventilator monitored. Determine the risk factors and preventive measures is an important approach in reducing the development of VAP.