Çocuklarda allojeneik hematopoetik kök hücre transplantasyonunun kemik mineral dansitesi üzerine etkisi
Effect of hematopoietic stem cell transplantation on bone mineral density in children
  1. Tez No: 298728
  2. Yazar: HAKAN GÜVENİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çocuklarda Allojeneik Hematopoetik Kök Hücre Transplantasyonunun Kemik Mineral Dansitesi Üzerine EtkisiGiriş ve Amaç: Hematopoetik Kök Hücre Transplantasyonu (HKHT), son yıllarda dünyada ve ülkemizde artan sıklıkta uygulanan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Dünyada her yıl 50.000' den fazla hastaya HKHT uygulanmaktadır. Günümüzde transplantasyon tekniklerindeki gelişmeler, myeloablatif olmayan transplant rejimlerinin kullanıma girmesi, daha iyi enfeksiyon kontrolü ve destek tedavilerdeki gelişmelerle birlikte HKHT sonrası hastalar uzun süreli yaşam şansı bulmuştur. HKHT sonrası yaşam oranlarının artmasıyla birlikte ilk zamanlarda fazla gündeme gelmeyen geç dönem komplikasyonları dikkat çekmeye başlamıştır. Kemik mineral dansitesinde azalma (osteopeni/osteoporoz) HKHT sonrası geç dönemde görülebilen, hayati tehlike yaratmayan ancak yaşam kalitesini belirgin olarak etkileyen bir komplikasyondur. Bu çalışmada temel amaç; çocuklarda uygulanan allojeneik hematopoetik kök hücre transplantasyonunun, kemik mineral dansitesi üzerine etkisini araştırmaktır.Metot: Bu çalışmada; Mayıs 1996 ? Eylül 2008 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi' nde, hematolojik hastalıkları nedeniyle allojeneik HKHT uygulanan 70 hasta üzerinde çalışılmıştır. Tüm hastaların bazal ve HKHT sonrası 1. yıldaki kemik mineral dansiteleri değerlendirilmiştir. Hastaların HKHT uygulaması sırasındaki ortalama yaşı 11 (0,9-17,5)' dir ve %60' ı erkek, %40' ı ise kız cinsiyettedir. Hastaların tanılarına bakıldığında, 34 (%48,5) hasta thalasemi major, 14 (%20) hasta akut myelositer lösemi, 8 (%11,5) hasta Fankoni aplastik anemisi 4 (%5,5) hasta akkiz aplastik anemi, 3 (%4,3) hasta kronik myelositer lösemi, 3 (%4,3) hasta myelodisplastik sendrom, 2 (%3) hasta hemofagositik lenfohistiyositoz, 1 (%1,5) hasta akut lenfoblastik lösemi ve 1 (%1,5) hasta orak hücreli anemi tanılıdır.Bulgular: Hastaların bazal KMD Z skoru -0,32 ± 1,44 ve HKHT sonrası 1. yılda ise -0,68 ± 1,38 olup HKHT sonrası KMD Z skorunda anlamlı oranda azalma olduğu görülmüştür. Hastaları Z skoru normal olan (?-1) ve normal olmayan (
Özet (Çeviri)
Effect of Hematopoietic Stem Cell Transplantation on Bone Mineral Density in ChildrenIntroduction: Hematopoietic stem cell transplantation (HSCT) has been the treatment modality of choice in the last years in Turkey and worldwide. More than 50.000 patients has been treated with HSCT annually in the world. At the time present, patients treated with HSCT have prolonged lifespan by means of recent advances in transplantation techniques, use of non-myeloablative transplantation regimens, better control of infections and advances in supportive therapies. With the increase in lifespan after HSCT, overlooked long term complications have been come to attention. Decrease in bone mineral density (osteoporosis/osteopenia) which can be encountered with after HSCT is a complication reducing quality of life but not jeopardizing patient?s life. The main purpose of this study is to look for effect of HSCT on bone mineral density (BMD) in children who underwent HSCT.Methods: In this study, between periods of May 1996 and September 2008; 70 patients who had been treated with HSCT in Ankara University, Faculty of Medicine, Pediatric Stem Cell Transplantation Unit due to their hematological diseases was evaluated. All patients? basal and post-transplantation 1 year BMDs were evaluated. Average age of patients during HSCT were 11 (0.9-17.5) and 60% of patients were male and the rest 40% was female. When it is looked at their diagnoses, 34 (48,5) patients with thalassemia major, 14(20%) patients with acute myeloid leukemia, 8 (11,5%) patients Fanconi? s aplastic anemia, 4 (5,5) patients with akkiz aplastic anemia, 3 (%4,3) patients with chronic myeloid leukemia, 3 (4,3%) patients with myelodysplastic syndrome, 2 (3%) patients with hemophagocytic lymphohistiocytosis, 1 (1.5%) patient with acute lymphoblastic leukemia, and 1(1,5%) patient was diagnosed with sickle cell anemia.Findings: Patients? basal BMD Z score was in the range of -0,32±1,44 and was in the range of -0,68±1,38 a year after HSCT. Significant decrease was observed. When patients were evaluated in the groups of ones with normal Z score (?1) and others with abnormal Z score (