Subakromiyal sıkışma sendromunda steroid fonoforezinin etkinliği
Effectiveness of phonophoresis in subacromial ımpingement syndrome treatment
- Tez No: 298730
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Subakromiyal sıkışma sendromu; omuz ağrısının en sık nedeni olup omuz ekleminde ağrı, hareket kısıtlılığı ve fonksiyonel kısıtlanmaya neden olur. Subakromiyal sıkışma sendromu (SASS) supraspinatus tendonu, subakromiyal bursa ve bisipital tendonun humerus ile korakoakromial ark arasında sıkışması sonucu oluşur. Omuzda tekrarlayan travmalar ve dejeneratif değişiklikler sonucu gelişir. Zamanında tanı ve uygun tedavi alınmaz ise ilerleyici hasarlar ortaya çıkar. Sık görülmesi ve fonksiyonel durumda kısıtlılığa yol açması nedeniyle SASS'nun etkin bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Literatürde SASS tedavisi ile ilgili fazla sayıda yayın vardır; ancak bulguların çelişkili olması nedeniyle belirlenmiş kesin bir tedavi yöntemi yoktur. SASS tedavisinde steroid fonoforezi ile ilgili, literatürde, kısıtlı sayıda çalışma vardır.Bu çalışmada, SASS olan hastalarda steroid fonoforezinin etkinliği, plasebo kontrollü olarak araştırıldı.Çalışmaya 60 hasta alındı ve hastalar 2 gruba randomize edildi. Tüm hastalara hotpack ve omuz egzersizleri verildi. Steroid fonoforezi grubuna %1'lik hidrokortizon krem ile fonoforez yapılırken, diğer gruba sham ultrason (US) uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ayda ağrı, omuz eklem hareket açıklığı ölçümü, fonksiyonel omuz değerlendirimi ve yaşam katitesi ölçeği ile değerlendirildi.Hastaların yaş ortalaması hariç başlangıç demografik özellikleri benzer bulundu (steroid fonoforez frubunda yaş ortalaması 49,57±6,73, sham US grubunda 53,97±5,81). Her iki grupta da tüm parametrelerde tedavi sonrasında iyileşme olurken iki grup arası karşılaştırmada steroid fonoforezindeki iyileşme istatistiksel anlamlı fark göstermiştir. Yaşam kalitesi değerlendiriminde kullanılan Nothingham Sağlık Profili (NSP) ölçeğinin alt kategorilerinden ağrı, emosyonel durum, uyku ve fiziksel mobilite parametrelerinde her iki grupta da tedavi sonrasında iyileşme saptanırken gruplar arası değerlendirmede fonoforez grubundaki değişim oranı anlamlı bulunmuştur.Sonuç olarak steroid fonoforezi; ağrı, EHA ölçümü, fonksiyonel omuz değerlendirimi ve yaşam kalitesi değerlendiriminde sham US grubuna göre daha etkili bulunmuştur. Steroid fonoforezinin etkinliğini daha net olarak göstermek için herhangi bir fizik tedavi ve egzersiz verilmeyen kontrol grupları ile karşılaştırılmalı geniş hasta serili çalışmalar ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Subacromial impingement syndrome is the most common cause of shoulder pain. It causes shoulder joint pain, limitation of movement, and functional limitation. Progressing as a result of repetitive trauma and degenerative changes in the shoulder, shoulder impingement syndrome is caused by the compression between the supraspinatus tendon,subacromial bursa, bisipital tendon and humerus and coracoacromial arch. If the patient does not receive timely diagnosis and appropriate treatment, progressive damage occurs. It is important to treat subacromial impingement syndrome effectively due to frequent occurrence and functional limitations. There are many publications in the literature regarding the treatment of SASS. However, there is not a definite method of treatment because of the contradictory findings. There are a limited number of studies about steroid phonophoresis in SASS treatment.In this study, the effectiveness of steroid phonophoresis on patients with subacromial impingement syndrome was investigated in a placebo-controlled way.The study included 60 patients who were randomized into 2 groups. Hot pack and shoulder exercises were given to all patients.Steroids honophoresis group was aplied with 1% hydrocortisone cream while the other group was performed with sham ultrasound (US). Before and after treatment, and the 3rd month after tratment all of the patients were evaluated with the measurement of pain and the range of motion in shoulder joint, functional shoulder assessment, and the scale of life quality.Baseline demographic characteristics found similar, except for their age average (the average of age in steroid phonophoresis group was 49,57±6,73 while it was 53,97±5,81 in sham US group). While both groups improved after treatment in all parameters, comparison between the two groups showed statistical difference in improvement of steroid phonophoresis. Under the sub-categories- pain, emotional status, sleep and physical mobility parameters- of Nothingham Health Profile Scale, used in quality of life assessment; improvement in both groups after treatment were found and the rate of change in phonophoresis was statistically significant in the evaluation between two groups.As a result, compared to sham US group, steroid phonophoresis was found more effective in pain, ROM measurement, functional shoulder evaluation,and the quality of life assessment. To show the effectiveness of steroid phonophoresis more clearly,there is a need for both extensive comparative studies of patients and control groups not to be given any physical therapy and exercise.