Akut tromboembolik olaylarda iskemi modifiye albümin (İMA)'in tanısal değeri
Acute thromboembolic ıschemia modified albumin diagnostic value of the events.
  1. Tez No: 298737
  2. Yazar: BİRSEN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Akut tromboembolik bir hadise şüphesi ile acil kliniğine gelen hastalarda standart belirteçler ile İMA'nın tanısal değerini ve karşılaştırmalı değerlendirme ile hangi tromboembolik olayda daha fazla tanısal değer taşıdığını ortaya koyabilmektir.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı'na akut tromboembolik bir olayla başvuran erkek ve kadın, 18 yaş üzerindeki hastalar ardışık olarak dahil edildi. Çalışma kontrol grubu ve dört hasta grubu (akut koroner sendrom, akut pulmoner emboli, akut iskemik strok, akut periferik damar hastalığı) olmak üzere beş grupta yürütüldü. Mart 2009 `da çalışmaya başlanıldı ve her bir grupta hedeflenen hasta sayısı 30 idi. Grupların hasta sayısı 30'ar hastaya ulaşınca çalışma sonlandırıldı. Gruplardan alınan kan örneklerinde spektrofotometrik yöntem ile serum İMA düzeyleri ölçüldü. ROC eğrisine göre grupların ayrı ayrı sensivite ve spesifisite değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the diagnostic value of the standard tests and IMA in patients admitted to the emergency service with suspicion of acute thromboembolic event and also to investigate in which thromboembolic event IMA has more diagnostic value with the comparative evaluation of biomarkers.Materials and methods: All 18 years old and older, male and female patients admitted to Selcuk University Meram Faculty of Medicine Emergency Medicine Department with acute thromboembolic event were enrolled the study successively. The study was conducted with five groups; control and four patient groups (acute coronary syndrome, acute pulmonary embolism, acute ischemic stroke and peripheral vascular disease). The study had begun in March 2009 and the target number of the patients in each group was 30. When the number of the patients reached 30, the study was discontinued. IMA levels were measured in blood samples taken from patients by spectrophotometric method. Sensitivity and specificity values of IMA for each group were calculated according to the ROC curves.