Diyabetes mellitus ve hipertansiyonlu hastaların by-pass cerrahisinde kullanılacak damarlarında ( V. Safena magna ve A .Torasika interna ) gözlenen değişikliklerin ışık mikroskobu düzeyinde incelenmesi
Light microscobic analysis of vascular wall changes (V. Saphena magna and A. Thoracica interna) prepared for by-pass surgery in patients with diyabetes mellitus and hypertension
- Tez No: 298750
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Histoloji ve Embriyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Koroner kalp hastalığı kalbe yeterince oksijen taşınamaması ile sonuçlanan tedavi edilebilir bir hastalıktır. En sık görülen nedeni aterosklerozdur. Tıkalı damarın beslediği bölgede miyokard infarktüsü sonrasında gelişebilecek iskemik nekrozu önlemek amacıyla by-pass cerrahisi uygulanır. Cerrahide greft seçiminde A. Torasika İnterna ve V. Safena Magna tercih edilen damarlardır. Alınan damar, aterosklerotik hastaya ait olduğundan greft olarak kullanıldığında greftin ömrünü etkileyebilecek bazı değişikliklere sahiptir.Endotel aktivasyonu sonrasında damar duvarında kollajen elastin ve düz kas hücrelerini içeren ve yeniden düzenlenme (remodeling) olarak adlandırılan değişiklikler gerçekleşir. Aynı zamanda intima tabakasında meydana gelen kalınlaşma da damar duvarının zayıfladığı bölgelerde gelişen onarım mekanizmasıdır.İntima kalınlaşması venlerde arterlere göre daha fazla, medya değişiklikleri de daha belirgin olduğundan greft olarak arterlerin tercihi greftin açık kalma süresi ve dolayısıyla hastanın yaşam kalitesi ve yaşam süresi üzerine etki eden önemli bir değişkendir.Biz bu çalışmada Kontrol, Hipertansiyon, Diyabetes Mellitus ve Hipertansiyon-Diyabetes Mellitus grupları oluşturarak by-pass greftlerinde mevcut bulunan tunika intima ve tunika medya değişikliklerini incelemeyi amaçladık. İntima kalınlaşması bölgelerinde ve medyada bozulmaların bulunduğu alanlarda kollajen ve elastik lif miktarlarında değişiklikler görüldü. Kollajen içeriği gruplar arasında istatistik açısından farklı değildi, Diyabetes Mellitus ve Hipertansiyon (Grup-4) grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında elastik liflerde artış görüldü. Bu çalışmanın bulgularını destekleyecek elektron mikroskobu çalışmalarının yapılması konunun açıklığa kavuşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronary heart disease is a curable disease which is characterized by lacking off myocardial perfusion, most common reason is atherosclerosis.Graft transfer in by-pass surgery is generally being used for preventing myocardial necrosis. A. thoracica interna and V.saphena magna are preffered vessels for by-pass surgery. These vessels belong to atherosclerotic patients, so they have some changes to effect graft potency. After endothelial activation the vessel wall changes begin to occure. Collagen and elastin production by smooth muscle cells carry out these changes named vascular wall remodeling. At the same time, intimal thickening occurs which is a repair mechanism for weakening vessel wall.Venous vessel wall has intima thickening and media changes more frequently than arteries. So arteries can be preffered because of long graft potency and high quality of life.In this study we aimed to survey Control, Hypertension, Diabetes Mellitus, Hypertension+Diabetes Mellitus groups which have tunica intima and media changes. Intima thickenings, and media changes have relative collagen and elastin rates. Collagen content was not different between groups, elastic bundle content was statistically higher in Hypertension+Diabetes Mellitus group (Group-4) than Group-1