Keratokonus tedavisinde intrastromalkornea halkaları (INTACS)
treatment of keratoconus with intrastromal corneal rings (INTACS)
  1. Tez No: 298749
  2. Yazar: VOLKAN ÇETİNKOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KANPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AmaçKeratokonusu olup gözlük ile görmesi arttırılamayan, kontakt lens intoleransı olan ve penetran keratoplasti gibi geri dönüşümsüz bir cerrahi için uygun olmayan veya bu cerrahiyi kabul etmeyen olgularda Intacs ile tedavinin etkinlik ve güvenilirliğini değerlendirmektir.Gereç-YöntemÇalışmaya Temmuz 2006 ve Eylül 2010 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları kliniğinde keratokonus tanısıyla Intacs implantasyonu yapılan 27 hastanın 36 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalar 20 yaşından büyük, gözlük ile görmesi düzeltilemeyen, sert kontakt lens kullanamayan ve santral korneaları saydam olan hastalardı. Uygulama öncesi ve sonrası 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay ve 1 yıllık aralar ile olgu gözleri düzeltilmemiş ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, manifest refraksiyon değeri, biyomikroskopik muayene bulguları, keratometri, korneal hassasiyet, mezopik kontrast duyarlılık, korneal topografi, kornea kalınlığı, ön kamara hacmi, ön kamara derinliği açısından değerlendirildi. Ortalama takip süresi 20.3± 19 aydı.BulgularIntacs öncesi ortalama düzeltilmemiş görme keskinliği 0.23 ± 0.22 (0.80 ± 0.39 logMAR) iken, Intacs sonrası 4.yılda 0.46 ± 0.30 (0.44 ± 0.35 logMAR) idi. Intacs öncesi en iyi gözlükle düzeltilmiş görme keskinliği 0.69 ± 0.27 (0.21 ± 0.24 logMAR) iken, 4.yılda 0.84 ± 0.31 (0.12 ± 0.25 logMAR) idi. Intacs öncesi ortalama manifest refraksiyon sferik eşdeğer (MRSE) -5.68 ± 3.12 D iken, 1.ayda -1.37 ± 1.65 D'ye düştü ve takip boyunca stabil kaldı.Intacs öncesi ortalama astigmatizma -5.1 ± 3.3 D iken, 1. ayda -1.83 ± 3.34 D' ye düştü ve takip boyunca stabil olarak seyretti. Orta uzaysal frekanslarda ortalama mezopik kontrast duyarlılığında ortalama takip süresi sonunda anlamlı artış saptandı. Kornea topografi değerlendirmelerinde ön sagital haritadaki kırıcılık değerinde ortalama 1.88 ± 1.86 D, arka sagital haritadaki kırıcılık değerinde ortalama 0.55 ± 0.33 D azalma saptandı. Ön elevasyon haritasında ortalama 6.11 ± 4.15 µm, arka elevasyon haritasında ortalama 11.34 ± 1.13 µm düzleşme belirlendi. Korneanın düzleşmesine işaret eden ön BFS değerinin ameliyat öncesi 7.65 ± 0.63 iken 1. haftada 8.01 ± 0.51 değerine yükseldiği ve takip boyunca stabil seyrettiği görüldü. Arka BFS değeri ise ameliyat öncesi 6.34 ± 0.52 iken 6. ayda 6.47 ± 0.48 değerine ulaştı ve takipler boyunca stabil kaldı.En ince kornea kalınlığı, santral kornea kalınlığı ve pupil alanındaki kornea kalınlığı ölçümlerinin takip süresince değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Kornea hacmi ve kornea hassasiyetinde anlamlı değişiklik saptanmadı. Ön kamara derinliği ve ön kamara hacminde anlamlı azalma saptandı.SonuçIntacs halka segmentleri seçilmiş keratokonus hastalarında güvenli ve etkili bir yöntem olarak görünmektedir
Özet (Çeviri)
PurposeTo evaluate the efficacy and safety of Intacs in keratoconus patients whose vision can not be improved with spectales, who has contact lens intolerance and who are not suitable for keratoplasty procedure.Materials and MethodsThirty-six eyes of 27 keratoconus patients who have Intacs implantation in ophtalmology service of Ankara University Medical Faculty at July 2006 to September 2010, were chosen. All subjects older than 20 years, have contact lens intolerance and clear central corneas. Each subject eye was evaluated in regards to the uncorrected and best corrected visual acuities, refractive correction, slitlamb examination, keratometry, corneal sensitivity, contrast sensitivity, corneal topography, corneal thikness, before and following Intacs implantation at 1 day, 1 week, 1 month, 3 months, 6 months, 1 year, 2 years, 3 years and 4 years. The mean follow-up following Intacs implantation was 20.3± 19 months.ResultsThe mean uncorrected visual acuity was 0.23 ± 0.22 (0.80 ± 0.39 logMAR) before Intacs implantation and 0.46 ± 0.30 (0.44 ± 0.35 logMAR) at the end of the fourth years. The mean best-spectales corrected visual acuity was 0.69 ± 0.27 (0.21 ± 0.24 logMAR) before Intacs implantation and 0.84 ± 0.31 (0.12 ± 0.25 logMAR) at the end of the fourth years. The mean manifest refraction spherical equivalent decreased from -5.68 ± 3.12 D to -1.37 ± 1.65 D at first month and remained stable thereafter. Astigmatism decreased from -5.1 ± 3.3 D to -1.83 ± 3.34 D at first month and remained stable thereafter. The mean mesopic contrast sensitivity significantly increased in medium frequences. The mean anterior sagital curvature map value change was 1.88 ± 1.86 D and The mean posterior sagital curvature map value change was 0.55 ± 0.33 D. The mean corneal flattening in anterior and posterior elevation map were 6.11 ± 4.15 µm and 11.34 ± 1.13 µm. Anterior BFS increased from 7.65 ± 0.63 to 8.01 ± 0.51 at first week and remained stable thereafter. Similarly posterior BFS increased from 6.34 ± 0.52 to 6.47 ± 0.48 at sixth months and remained stable thereafter. The thinnest, central and pupillar corneal thickneses did not showany significant difference before and after Intacs implantation. There was no significant change at the corneal volume and corneal sensitivity. Anterior chamber depth and anterior chamber volume significantly decreased.ConclusionIntacs ring segments seem to be safe and effective in treating keratoconus patients