Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen preterm bebeklerde fitalat birikiminin araştırılması
Investigation of phthalate increase in preterm infants in the newborn intensive care unit
- Tez No: 301300
- Danışmanlar: PROF. DR. E. ZEYNEP İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen preterm bebeklerin idrar örneklerinde fitalat metabolitlerine bakarak temas oranının belirlemek.Gereç ve yöntem: Yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatırılarak en az bir invazif girişim yapılmış 32 gestasyon haftasından küçük ve/veya 1500 gramın altında doğmuş olan 36 preterm bebek çalışmamıza dahil edildi. Hastalardan üniteye yatıştan sonraki ilk 72 saat içinde ve serviste yattıkları sürece taburcu olana dek 2 haftada bir (2 hafta ± 2 gün) idrar toplandı. Bu örneklerde fitalat metabolitlerine bakıldı.Bulgular: Çalışmamızda 151 idrar örneği toplanmış olan 36 olgunun 15'i (%41.7) kız iken ortalama gestasyon süreleri 28.9±1.5 hafta, ortalama doğum ağırlıkları 1024±262 gramdı. Hastalara kullanılmış olan malzemelerin içerdiği fitalat miktarları ölçüldü. Nazal kanül, entübasyon tüpü ve nazogastrik sonda en yüksek miktarda DEHP içeren malzemelerdi. İdrar örneklerinde DEHP, MEHP, MEOHP ve MEHHP bakıldı. MEHHP, en sık saptanan fitalat metabolitiydi. MEHHP ve MEOHP'nin DEHP ve MEHP'ye göre idrarda belirgin olarak yüksek miktarlarda atıldığı görüldü. Fitalatların korelasyonuna bakıldığında MEOHP ile MEHHP arasında kuvvetli derecede pozitif yönde korelasyon saptandı. Bu nedenle MEHHP fitalatlarla teması göstermede en uygun biyobelirteç olarak kabul edildi. Haftalara göre MEHHP değerlerine bakıldığında girişimlerin yoğun yapıldığı ilk 4 hafta artarak ardından azaldığı görüldü. İzlem süresinde hiçbir zaman tamamen kaybolmaması maruziyetin devamlılığını gösterdi. Hastaları girişim yoğunluğuna göre gruplara ayırdığımızda fitalat değerleri açısından anlamlı fark yokken tüm gruplarda yoğun girişim yapılan ilk 4 hafta fitalat değerlerinde artış saptandı. Hastaları süreye bağlı maruziyet devamlılığını gösterebilmek için ilk 2 haftalık dönemden sonra girişim ihtiyacı olmayanlar (Grup 1) ve olanlar (Grup 2) olarak 2 gruba ayırdığımızda istatistiksel anlamlılık olmasa da Grup 1'de 2. haftadan sonra fitalat değerlerinde azalma görülürken Grup 2'de yüksek değerlerde devam etti. Doğum tartılarına göre
Özet (Çeviri)
Aim: To obtain the phthalate exposure level of preterm infants in newborn intensive care unit by measuring the urinary metabolites.Material and method: A total of 36 preterm infants who were born less than 32 weeks and/or 1500 g and received at least one invasive procedure were enrolled. Urine samples were collected in the first 3 days of admission and in every 2 weeks (2 weeks±2 days) until discharged. Four phthalate metabolites were measured in these urine samples.Results: A total of 151 urine samples were collected from 36 preterm infants (15 female (41.7%); average gestational age±standart deviation [SD]: 28.9±1.5 weeks; average birth weight ± SD: 1024±262 g). Phthalate contents of medical devices were estimated. The highest levels of DEHP were detected in the nasal cannula, intubation tube and nasogastric tube. Diethyl hexyl phthalate, MEHP, MEOHP, and MEHHP were analyzed in urine samples. Monoethyl hydroxyhexyl phthalate was the most frequently detected metabolite. Excretion levels of MEOHP and MEHHP in the urine were higher than DEHP and MEHP. Levels of MEOHP and MEHHP were significantly correlated with each other. So, MEHHP was the most suitable biomarkers for the detection of phthalate exposure. Urinary MEHHP levels increased in the first 4 weeks when preterm infants frequently receieved the intensive therapeutic interventions. After 4 weeks, levels of MEHHP decreased in urine but did not disappear. This result signified the continuity of exposure. We groupped our patients into 4 groups according to intensity of interventions. There was no significant difference between groups but levels of phthalates were increased in all 4 groups. To detect the relationship between the intervention time and continuity of exposure, we groupped our patients into 2 groups as who did not need intervention after 2 weeks of admission (Group 1) and who need intervention (Group 2). Although there was no significant difference between groups, MEHHP levels were decreased in group 1 after 2 weeks, but continued to stay elevated in group 2. We also groupped our patients with their birth weights into 2 group as