Geoteknical characterization of Tertiary Andesites for Rock cut slope design along the Alignment of İzmir Ring Road, section 1.2A (Western Turkey)
- Tez No: 29875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
öz Bu çalışmanın amacı değişik statik, sayısal ve/veya analitik metodlar kullanarak çalışma alanındaki dizaynda kullanılacak An dezitlerin jeoteknik özelliklerini tesbit etmektir. Çalışma alanı, İzmir Çevre Yolu - Aydın Otoyolu Projesinin bir kısmı olan Kesim 1. 2A'dır. Çalışma, değişik ölçekli haritalama ile başlanmıştır (önce 1:5000, sonra 1:1000 ölçeklerle). Daha sonraki aşamada ise, saha etüdleri (örneğin kritik lokasyonlara sondajların yerleştirilmesi, sondaj faaliyetleri, karot numunelerin elde edilmesi ve sandıklara yerleşimi, loğlama, yerinde değişik deneylerin yapılması, PVC pizometre yerleşimi) ve karot numunelerinin laboratuvar deneylerinin yapılmıştır. Arazi ve laboratuvar sonuçları statik ve sayısal metodlar kul lanarak değerlendirilmiştir ve bunların orta eş değerleri Kesim 1.2A'daki kaya yarma şev dizaynında kullanılmıştır. EDİP AKTAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to establish the geotechnical properties of Andesites in the study area to be used in design stages, by applying different statistical, numerical and/or analytical methods. The study area, Section 1.2A, Cut-1 is a part of Izmir Ring Road - Aydın Motorway Project. The study was commenced with mapping in different scales (first at 1:5000 and then at 1:1000 scales). In the further steps, site investigations (like boring positions to determined critical locations, drilling activities, recovering and boxing the core samples, logging, performing the insitu testing, installing PVC- stand pipes) in the field and different laboratory testings have been carried-out on the core samples obtained from the borings. Field and laboratory test results have been evaluated using statistical and numerical methods and their mean values have been used in design of the rock cut slopes in Section 1.2A. EDfP AKTAN II