Peginterferon+ribavirin tedavisine yanıt vermeyen kronik hepatit C hastalarında ribavirin hazırlama tedavisi ''priming'' ve rabeprazol etkinliği
Peginterferon+ribavirin tedavisine yanıt vermeyen kronik hepatit C hastalarında ribavirin hazırlama tedavisi ''priming?? ve rabeprazol etkinliği
- Tez No: 298762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Genotip 1 hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte kronik hepatit C (KHC) hastalarında peginterferon alfa ve ribavirin kombinasyon tedavisi ile yaklaşık %50 oranında kalıcı virolojik yanıt (KVY) elde edilmektedir. Daha önce peginterferon alfa + ribavirin kombinasyon tedavisine cevap vermeyen genotip 1 KHC hastalarında, yeniden aynı kombinasyon tedavisine yanıt %4-14 arasındadır. Bu nedenle, KVY alınamayan hastalarda peginterferon alfa ve ribavirin kombinasyon tedavisi yeniden düzenlenmekte ve/veya yeni tedavi yaklaşımları denenmektedir. Yakın zamanda, daha önce uygulanan peginterferon alfa + ribavirin kombinasyon tedavisine yanıtsız genotip 1 KHC hastalarında, ribavirin tedavisinin önceden başlandığı ``priming'', takiben peginterferon alfa ve ribavirinin kombinasyonu uygulandığı çalışmalarda antiviral tedavinin etkinliğinin arttığı ve KVY'nin %50'e ulaştığı ileri sürülmüştür.İnvitro ortamlarda pek çok molekül hepatit C virüs (HCV) klirensini sağlayabilmektedir. Bir proton pompa inhibitörü (PPI) olan rabeprazolün EC50 1.6 µM değeri ile HCV yaşam siklusuna etkileyerek HCV klirensine yol açtığı invitro çalışmalarda gösterilmiştir.Bu çalışmada, peginterferon ve ribavirin kombinasyon tedavisine yanıtsız KHC hastalarında, ribavirin ``priming'' tedavisini takiben 48 hafta süreli peginterferon alfa-2b ve ribavirin kombinasyon tedavisi ve rabeprazolün etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır.Hasta-yöntem: Genotip 1 HCV ile enfekte, en az 12 haftalık peginterferon alfa ve ribavirin kombinasyon tedavisine yanıtsız, önemli komorbid hastalığı olmayan ve önceki tedavi ile önemli yan etki gözlenmeyen 15 erişkin peginterferon kombinasyon tedavisine yanıtsız KHC hastası çalışmaya alındı. Tüm hastalar 4 hafta boyunca oral ribavirin (1000-1200 mg/g) ile tedavi edildikten sonra peginterferon alfa-2b 1.5 mcg/kg/hafta + ribavirin 1000-1200 mg/g ve 1:1 rabeprazol 80 mg/g olmak üzere iki gruba randomize edildi. 24 hafta kombinasyon tedavisini tamamlayan hastalar değerlendirilmeye alındı. HCV RNA COBAS Taqman yöntemi ile çalışıldı (Roche Diagnostic, Germany, Saptama düzeyi: 0.05).Ribavirin öncü tedavi ve kombinasyon tedavisi iyi tolere edildi. Hiçbir hastada yan etki nedeni ile tedavi sonlandırılmadı, eritrosit transfüzyonu gerektiren ciddi anemi gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Combination of peginterferon alfa and ribavirin leads to sustained virologic response in 50% of patients with chronic hepatitis C. Recent treatments are modificated and newer therapeutic regimens are under consideration to overcome resistance to peginterferon and ribavirin. Several invitro therapeutic regimens may provide HCV clearance. Invitro studies indicated that rabeprazol; a proton pump inhibitor, may achieve HCV clearance. Ribavirin priming was used to enchance the effectivity of peginterferon and ribavirin and claimed that it has success rate of %50. Our aim is to evaluate the effectivity of ribavirin priming and rabeprazole that was administered to enchance the effectivity of peginterferon and ribavirin combination.Material- Method: 15 adult patients with chronic hepatitis C that were unresponsive to peginterferon alpha and ribavirin for at least 12 months and without comorbidity or previous adverse reactions. Entire patients underwent to peginterferon alfa-2b 1.5 mcg/kg/w + ribavirin 1000-1200 mg/d ± rabeprazol 80 mg/d therapy subsequent to oral ribavirin priming (1000-1200 mg/g ) for 4 weeks.Results: Ribavirin `priming? therapy is a well tolerated. None of our patients experienced severe anemia requiring erytrocyte transfusion. Significant reduction was observed in HCV RNA and ALT levels subsequent to ribavirin priming for 4 weeks. None of our patient had HCV RNA level less than