Kronik hepatit C hastalarında pegile İnterferon + Ribavirin tedavisine yanıtta etkili olabilecek tedavi öncesi parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the pretreatment parameters that can be effective on the response to treatment with PEG ? Interferon + Ribavirin in patients with chronic hepatitis C.
- Tez No: 272169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MELİH ÖZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kronik hepatit C infeksiyonu dünyadaki yaygınlığı, bulaş şekillerinin tam olarak bilinmemesi ve karaciğer sirozu ve hepatoselüler kanser ile yakın ilişkisi nedeni ile çok önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Halen tek etkili tedavi seçeneği interferon alfa ve ribavirin kombinasyonu şeklinde uygulanan immünomodülatuvar/antiviral tedavidir. Tedaviye yanıtın önceden tahmin edilmesi, gereksiz/etkisiz tedavi uygulamalarını engelleyerek kişiye göre en uygun maliyet etkin tedavi olanağı sağlamaktadır.Çalışmaya Ocak 2004 - Haziran 2008 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tedavi alan, yaşları 24 ile 67 arasında değişmekte olan toplam 34 kronik Hepatit C virus infeksiyonlu hastalar alındı. Tamamına PEG-interferon + ribavirin tedavisi uygulandı. Tedaviye yanıtta etkisinin olabileceği tahmin edilen tedavi öncesi parametreler (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, karaciğer enzimleri, lipid profili, HCV-RNA yükü, genotip, karaciğer biyopsi incelemeleri) değerlendirildi. Bu parametreler ile kalıcı viral yanıt arasında ilişki araştırıldı.Bulgularımız daha genç, düşük kilolu, düşük histolojik aktivite ve fibrozis derecesine sahip, GGT düzeyleri ve GGT/ALT oranı düşük, HCV-RNA yükü daha az olan ve erken viral yanıt alınabilen hastalarda kalıcı viral yanıt oranlarının daha yüksek olduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda nüks etmiş hastalarda yeniden standart kombine tedavi uygulanması ile başarı şansının arttığını ve PEG-interferon alfa 2a ve ribavirin ile uygulanan standart kombine tedavide sonuçların ümit verici olduğunu da gözledik.Anahtar Kelimeler :Kronik hepatit C, HCV-RNA, kalıcı viral yanıt, tedaviöncesi parametreDestekleyen Kurumlar: Çalışmayı destekleyen kuruluş yoktur.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis C is a very important public health problem due to its worldwide widespread character, lack of knowledge about its way of transmission and its close relationship with liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma. Currently, the only effective treatment alternative is immunomodulatory/antiviral treatment given in the form of combination threapy with interferon alpha and ribavirine. Prediction of response to treatment gives the opportunity for the most appropriate, individualized and cost-effective treatment while preventing unnecessary / uneffective treatment interventions.Thirty-four patients with chronic hepatitis C (age between 24 and 67) who received treatment in Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital between January 2004 and June 2008 were included in the study. All patients received PEG-interferon + ribavirine treatment. Pretreatment parameters estimated to have influence on response to treatment (age, sex, body mass index, liver enzymes, lipid profile, HCV-RNA load, genotype, liver biopsy results) were evaluated. The relationship between these parameters and sustained viral response were also evaluated.Our results suggest that younger patients with lower body weight, lower histologic activity and fibrosis, lower GGT levels and GGT/ALT ratios, lower HCV-RNA loads and those with early viral response have a higher rate of sustained viral response. We also observed in our study that with standard combination therapy in relapsed patients, success rate increases and that the results with PEG-interferon alpha 2a plus ribavirine treatment are promising.Key Words : Chronic hepatitis C, HCV-RNA, sustained viralresponse, pretreatment parametersSupported by : None.