Tirotoksikozda adrenokortikal rezerv ve bu rezerv ile ilişkili parametreler
Adrenocortical reserve in thyrotoxicosis, and parameters associated with this reserve
- Tez No: 298761
- Danışmanlar: PROF. SEVİM GÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Arka Plan: Tirotoksikoz, sıklıkla hipertiroidilerin (otoimmün nedenle gelişen Graves hastalığı ya da otonomi kazanmış tiroid nodüller) bir sonucu olmakla beraber, düşük uptake'li ve geçici nedenlerle de görülebilir. Ancak, klinik tablo ortaktır. Dolaşımda artan tiroid hormonlar genel metabolizmayı etkiler, birçok proteinin yapım ve yıkımını hızlandırır, hipolipidemiye yol açar, sempatoadrenal sistemi hızlandırır. Ancak, tirotoksikozda adrenokortikal rezervin nasıl etkilendiğine dair net veriler bulunmamaktadır. Tirotoksikoz durumunda 5?/5ß redüktazlar ve 11-beta hidroksisteroid dehidrogenaz enzimlerinin aktivitesi artar ve karaciğerde kortizolün yıkımı hızlanır. Bu nedenlerle, dolaşımdan uzaklaştırılması hızlanmıştır. Öte yandan, salınım hızı da artmıştır. Literatürde az sayıda klinik çalışma mevcuttur.Amaç: Tirotoksikoz durumunda uyarılmış adrenokortikal rezervi değerlendirmek ve bu rezervi etkileyen değişkenleri ortaya koymaktır.Yöntem: 18-75 yaş arasında, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan primer hipertiroidili ya da düşük uptake'li tirotoksikoz olgularına tirotoksikoz döneminde (vaka) ACTH uyarı testi yapıldı. Tirotoksikoz durumları düzelince bu test tekrarlandı (kontrol). Sabah ACTH, kortizol, DHEA-S ve uyarılmış (250 µg ACTH i.v. injeksiyonundan 60 dakika sonra bakılan) kortizol ve DHEA-S düzeyleri için kan örnekleri alındıSonuçlar: Çalışmaya 30 hasta (yaş: 47.3±13.2 yıl, %53.3'ü kadın, 22 Graves, 4 toksik nodüler guatr, 4 düşük uptake'li tirotoksikoz) dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Background: Thyrotoxicosis is mostly associated with hyperthyroidism (Graves disease or autonomously functioning thyroid nodules/adenoma), although thyrotoxicosis without hyperthyroidism is not rare. On the other hand, the clinical picture usually is not different in thyrotoxicosis either with or without hyperthyroidism. Increased serum thyroid hormone levels influence overall metabolism, increase both protein synthesis and degradation, lead to decreased serum cholesterol levels, and exaggerated responses to catecholamines. Explicit data regarding the changes in adrenocortical reserve in thyrotoxicosis does not exist. In thyrotoxicosis, activities of 5?/5ß reductases and 11-ß-hydroxysteroid dehydrogenase increase and hepatic degradation of cortisol accelerates. Therefore, clearance of cortisol is accelerated. On the other hand, production of cortisol is also increased.Aim: To document the capability (response) of adrenal gland to secrete cortisol and DHEA-S (defined as the serum cortisol level at the 60th minute following intravenous ACTH injection), and to document factors associated with these responses.Methods: 18-75 years old patients with thyrotoxicosis (with hyperthyroidism or without hyperthyroidism), who fullfilled the inclusion criteria were involved. ACTH stimulation test (250 µg, i.v) was performed before thyrotoxicosis treatment (case) and after treatment to the same patients, when they were euthyroid/hypothyroid (control).Results: 30 patients (47.3±13.2 years old, 53.3% female, 22 Graves disease, 4 toxic nodular goiter, 4 thyrotoxicosis without hyperthyroidism) were included in the study.