Kolorektal kanserli hastalarda karaciğer metastazlarını saptamada serum golgi protein 73'ün yeri
Value of golgı proteın 73 to determıne of liver metastases ın patıent wıth colorectal cancer
- Tez No: 298768
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada metastatik kolorektal kanserli hastalarda karaciğer metastazlarını erken saptamada serum gp73 düzeylerinin tümör belirleyici olarak rolünü araştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışmaya hastalara benzer yaş ve cinsiyet özelliklerinde karaciğer hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüler, meme kanseri ve kolorektal kanser için küratif tedavisini tamamlamış ve en az 3 yıldır tam remisyonda olan ve kan örneği alındıktan sonra en az 6 ay nüks saptanmamış olan ve herhangi bir karaciğer hastalığı olmayan hastalar (remisyonda kolon kanseri, remisyonda meme kanseri), yeni tanı almış kolorektal kanserli hastalar, kolorektal kanser tanısı ile izlenen ve yeni karaciğer metastazı saptanan hastalar, ve en az 6 aydır sadece karaciğer metastazı olan hastalar, meme ve kolorektal kanser tanısı ile izlenen ve karaciğer dışı metastazı olan toplam 151 hasta dahil edilmiştir. Bu hastalarda serum gp73 düzeyi ELİSA yöntemi kullanılarak saptandı ve rutin olarak ölçülen CEA, CA 19.9 ve CA 15.3 değerleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.Bulgular: Serum gp73 düzeyleri tüm hasta ve sağlıklı kontrollerde ölçülebilir düzeylerde bulunmuştur. Sağlıklı kontrollerde ortanca serum gp73 düzeyi 33.4±15.9 ng/ml olarak saptanmıştır. Sadece karaciğer metastazı olan kolon kanserli hastalarda her 3 tümör belirleyicisinin diagnostik performansları karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde serum gp73'ün diagnostik performansı CEA ve CA 19 9'a göre daha iyi saptanmıştır. Karaciğer dışı metastazı olan kolon kanserlerinde her 3 tümör belirleyicisinin diagnostik performansı karşılaştırıldığında, CEA'nın performansının hem gp73 hem de CA 19 9'dan daha iyi olduğu görülmüştür. Karaciğer dışı metastazı olan meme kanserli hastalarda CEA'nın diagnostik performansının anlamlı olmadığı, buna karşılık CA 15.3 ve gp73'ün anlamlı olduğu bulunmuştur. Gp 73 için metastatik kolon kanserli hastalarda cut-off değeri 14 ng/ml olarak alındığında, sensitivitesi %80 ve spesifitesi %100 olarak bulunmuştur.Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlar kolon kanserli hastalarda karaciğer metastazları açısından serum gp73 düzeylerinin diagnostik performansının hem CEA'dan ve hem de CA 19.9 dan daha iyi olduğunu göstermiştir. Karaciğer dışı metastazı olan meme kanserli hastalarda da gp 73, anlamlı bir diagnostik performansa sahiptir. Bu sonuçların yeni çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Our purpose was to evaluate value of the serum golgi protein 73 as a tumor markers to determine early liver metastases in patients with colorectal cancer.Materials and Methods: Totally, 151 patients were included in this study. The patient characteristics of the study was categorized as the healthy subjects, with no any liver diseases, which was similar age and gender characteristics of with study patients, patients with colon and breast cancer in remission, with no any liver diseases, which complated their curative therapy, in remission for at least 3 years and not relapsed within at least for 6 months after obtaining a blood samples, newly diagnosed colorectal cancer patients, the patients who monitored with colorectal cancer and have liver metastases for at least 6 months, the patients who monitored with colorectal and breast cancer and have non-liver metastases. The serum gp73 level was determined by ELISA test and was evaluated with CEA, CA 19.9, CA 15.3, which measured routinely, comparativelyResults: Gp73 was detected in the serum of all patients and healthy subjects. The median serum gp73 levels were 33.4±15.9 ng/ml in healthy groups. As a compared to diagnostic performance of every 3 tumor markers in colon cancer patients with liver metastases only, as a statistically significant, the diagnostic performance of gp73 was better than CEA and CA 19.9. As a compared to diagnostic performance of every 3 tumor markers in colon cancer patients with non-liver metastases, the diagnostic performance of CEA was better than gp73 and CA 19.9. The diagnostic performence of CEA was not statistically significant but of CA 15.3 and gp73 were statistically significant in breast cancer patients with non-liver metastases. When the cutoff value of gp73 was 14 ng/ml in patients with metastatic colon cancer, the sensitivity was 80% and the specificity was 100%.Conclusions: The serum gp73 was better than CEA and CA 19.9 to determine liver metastases in patients with colon cancer. Futhermore the diagnostic performance of gp73 was also significant in breast cancer patients with non-liver metastases. Further studies are required to support these results.