Kolorektal kanserlerin evrelemesinde F-18 FDG PET/BT'nin yeri
Staging of colorectal cancers with F-18 FDG PET/BT
- Tez No: 242801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AK SİVRİKOZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada kolorektal kanserli hastalarda primer tümör, lenf nodu tutulumu ve uzak metastazların saptanmasında F-18 FDG PET/BT tanı ve evrelemedeki rolünün belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kolonoskopik biopsi ile kanıtlanmış kolorektal kanser tanısı olan 44 cerrahi öncesi hastada cerrahi sonrası histopatolojik bulgular, biyopsi ve yaygın uzak metastaz nedeniyle cerrahi yapılmayan hastalarda klinik ve radyolojik bulgular altın standart kabul edilerek kontrastlı rutin abdominopelvik BT ve F-18 PET/BT bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Primer tümöral lezyonların tümünde (%100) F-18 FDG PET/BT ile artmış metabolik aktivite izlendi. Primer tümörlerin ortalama ortalama SUVmax 14.83±1.20 (range 5.85-45.7) olarak ölçüldü. Lenf nodu metastazını saptamada F-18 FDG PET/BT'nin duyarlılığı BT'ye göre daha düşük (%35'e karşılık %60) oranda ancak özgüllüğü ve PPD'i BT'ye göre oldukça yüksek (%100'e karşılık %70.8 ve %100'e karşılık %63.2) olarak saptandı. Yedi hepatik metastazlı hastanın hepsinde PET/BT ile lezyonlar hipermetabolik olarak görüldü. BT'nin ise karaciğer metastazlarını saptamada duyarlılığı %71, özgüllüğü %74, doğruluğu %63.6, NPD'i %92, PPD'i %38 olarak saptanmıştır. Toplam 44 hastanın 17'inde (%38.6) ekstrahepatik uzak metastaz (akciğer, kemik, sürrenaller ve supraklavikuler lenf nodu) saptandı. Metastazların eşik SUVmax değerlerini belirlemek amacıyla yapılan ROC analizinde hepatik metastazlar için SUVmax 3.64, ekstrahepatik metastazlar için ise 1.99 olarak bulundu. Sonuç olarak; kolorektal kanserli hastaların preoperatif evrelemesinde primer tümör ve lenf nodu tutulumunun saptanmasında F-18 FDG PET/BT'nin tanısal BT'ye üstünlük göstermediği, ilk evrelemede sınırlı bir tanısal değere sahip olduğu görüldü. F-18 FDG PET/BT'nin major rolünün hepatik ve ekstrahepatik metastazların saptanması olduğunu ve tanı anında potansiyel ekstrahepatik uzak metastazı olan ileri evre hastalarda F-18 FDG PET/BT'nin en üstün görüntüleme yöntemi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of the study was setting the role of F-18 FDG PET/BT in detection of the primary tumour and lymph node and distant metastases in patients with colorectal cancer. Material Method: Preoperative Abdominopelvic BT and PET/BT findings of 44 patients proved to have colorectal cancer by colonoscopic biopsy were compared by accepting postoperative histopathologic findings, biopsy (hepatic metastases) and clinical and radiological follow-up of lesion progression in patients that were not operated as gold standart. Results: All lesions were detected with F-18 FDG PET/BT (%100) as all had incresed metabolic activity in F-18 FDG PET/BT images. Mean SUV Max value of the primary tumour was 14.83±1.20 (range 5.85-45.7). Regarding detection of lymph node metastases, sensitivity of PET/BT was lower(%35 vs %60) but specivity (%100 vs %70.8) and PPD (%100 vs%63.2) were substantially higher than BT sensitivity. In all of the eeven patients with hepatic metastases, lesions were hipermetabolic on PET/BT images. Sensitivity of BT in detecting hepatic metastases was measured as %71, spesifity is %74, accuracy is %63.6, NPD is %92, PPD is %38 .17 of 44 patients (%38.6) had extrahepatic distant metastases (lung, bone, surrenal glands and supraclaviculer lymph node). ROC analyse that was done to define the optimal SUV max value to define the hepatic and extrahepatic lesions seen as metastatic on PET/BT images was found as 3.64 for hepatic metastases and 1.99 for extrahepatic metastases. Conclusion: As a result, in the preoperative staging of colorectal cancers, F-18 FDG PET/BT was not found to be superior to BT in the detection of the primary tumour and lymph node involvement and it was seen that it had limited diagnostic value at initial staging. We think that the major role of PET/BT is detection of hepatic and extrahepatic metastases and for advenced stage patients that have potential to have extrahepatic metastases, PET/BT is the best imaging modality.