Mesane çıkış obstrüksiyonu bulunan hastalarda non-invaziv yöntem olan ?near-ınfrared spectroscopy? (NIRS) uygulaması
Near-ınfrared spectroscopy (NIRS) applıcatıon for bladder outlet obstructıon patıents
  1. Tez No: 298784
  2. Yazar: MURAT YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: ?Near-Infrared Spectroscopy? (NIRS), canlı dokulardaki oksihemoglobin ve deoksihemoglobin konsantrasyonlarındaki değişiklikleri, eş zamanlı ve non-invaziv olarak, ışık kullanarak monitörize eden teknolojik yöntemdir. Bu çalışmada, alt üriner sistem semptomları olan erkek hastaların invaziv ürodinamik testler ile yapılan sonuçları ile NIRS cihazı ile elde edilen sonuçları spesifik algoritmde değerlendirilmiş, obsrükte ve obstrükte olmayan iki gruba ayırdığımız hastalar karşılaştırılmıştır.Hastalar ve Yöntem: Alt üriner sistem semptomları olan erkek hastalar üroflovmetri ve basınç-akım çalışması ile değerlendirildi. Daha sonra hastalar NIRS cihazı ile değerlendirilip işlem sonrası üroflovmetri yöntemiyle Qmax değerleri alındı. Ultrason ile işeme sonrası rezidü idrar (PVR) değerleri belirlendi. Ürodinami ve NIRS ile hastalar algoritme göre obstrükte ve obstrükte olmayan olmak üzere iki grupta değerlendirildi.Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 55 hastanın, 53'ünden NIRS, ürodinami, üroflovmetri ve ultrason içeren tüm veriler alınabilmiştir. Çalışmaya dahil edilen iki hastanın NIRS ve ürodinami ile verileri elde edilemedi. İnvaziv ürodinami ve üroflow verileri standart basınç-akım nomogramlarına göre kategorize edilmiştir. NIRS cihazının invaziv ürodinamiye göre duyarlılığı %86,2 iken seçiciliği ise % 87,5 olarak bulunmuştur.Sonuçlar: PVR ve Qmax ile birlikte değerlendirilen NIRS verileri, invaziv ürodinami ile obstrükte olarak belirlenen hastaların %85'inden fazlasını tanımlayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: : Near infrared spectroscopy (NIRS) is a non-invasive optical technique able to monitor changes in the concentration of oxygenated and deoxygenated hemoglobin in the bladder detrusor during bladder ? lling and emptying. To evaluate the ability of a new NIRS instrument and algorithm to classify male patients with LUTS as obstructed or unobstructed based on comparison with classi ? cation via conventional invasive urodynamics (UDS).Method: Male patients with LUTS were recruited and underwent uro ? ow and urodynamic pressure ? ow studies with simultaneous transcutaneous NIRS monitoring following measurement of post residual volume (PVR) with ultrasound. Data analysis ? rst classi ? ed each subject as obstructed or unobstructed using the standard pressure ? ow data and nomogram, then compared these results with a classi ? cation derived a customized algorithm which analyzed the pattern of change of the NIRS data plus measurements of PVR and Qmax.Results: Fiftyfive subjects enrolled: 53 data sets had all required parameters [2 incomplete sets due to: communication error between NIRS and urodynamics instruments]. Thus data from 53 subjects was analyzed. The NIRS algorithm correctly identi ? ed those diagnosed as obstructed by conventional urodynamic classi ? cation in 28 of 29 subjects (sensitivity = 86.2%) and, and those diagnosed as unobstructed in 24 of 25 subjects (speci ? city = 87.5%).Conclusion: Scores derived from NIRS data plus PVR and Qmax are able to correctly identify > 85% of subjects classi ? ed as obstructed using UDS.