İyi diferansiye tiroid tümörlerinin preoperatif tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisi materyallerinde malignite belirleyicilerinin tanısal değeri
Diagnostic usefulness of Galectin-3, CK19, HBME-1, CD56, CITED-1, and IMP3 in the preoperative cytological diagnosis of thyroid nodules
  1. Tez No: 298783
  2. Yazar: TUĞBA TAŞKIN TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Tiroid nodüllerinin preoperatif tanısında ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) en etkin tanı yöntemidir. Tiroid İİAB' nin ana amacı cerrahi gerektiren tümörü saptamak ve konservatif olarak yaklaşılan nonneoplastik/ benign lezyonlarda gereksiz cerrahi girişimi azaltmaktır. Tiroid İİAB' nin bu başarısına karşın iki önemli sorunu vardır. Birincisi yetersiz veya tanısal olmayan sonuçlar, ikincisi ise tüm tiroid İİAB' lerinin %15-30' unu oluşturan indetermine kategorideki lezyonlardır. Tanısal doğruluğun arttırılmasında, immünhistokimyasal belirleyiciler önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu belirleyicilerin hiçbirisi tek başına %100 güvenilir bulunmamış ve tanısal doğruluğun arttırılabilmesi için bir panel halinde kullanılmaları gerektiği söylenmektedir. Sitopatoloji literatüründe tiroid nodüllerinin tanısı ile ilgili ve geniş antikor paneli uygulanan yalnızca birkaç çalışma vardır.Çalışmanın amacı konvansiyonel sitoloji ile benign-malign ayırımı yapılamayan tiroid nodüllerinde, galektin-3, CK19, HBME-1, CD56, CITED-1 ve IMP3' ün tek tek veya kombine kullanımının tanıya katkısını araştırmak, doğru tanı için en uygun antikor panelini belirlemek ve bu panelin gereksiz cerrahi girişimleri ne kadar azaltabileceğini belirlemektir.MATERYAL- METOD: Bu çalışmada histopatolojik korelasyonu bulunan 92 tiroid İİAB hücre bloğu materyali kullanılmıştır. Hücre bloğu ve tiroidektomi materyallerinden seçilen 6 antikor immünhistokimyasal olarak çalışılmıştır. Her bir belirleyicinin tek başına ve kombine kullanımlarındaki test performansları istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.SONUÇLAR: Benign ve malign tiroid lezyonlarının preoperatif değerlendirilmesinde en etkili immünhistokimyasal belirleyici HBME-1 olarak saptanmıştır. Antikor kombinasyonları arasından sadece HBME-1 ve CITED-1' in birlikte kullanımı duyarlılığı arttırmıştır (89.1%).YORUM: Bu çalışmada tiroid nodüllerinin preoperatif değerlendirilmesinde en faydalı belirleyici HBME-1 olarak saptanmıştır. Antikorların kombine kullanımının tanısal doğruluğu arttırmadığı gözlenmiştir. İmmünhistokimyanın kullanımı ile indetermine tiroid nodüllerinin yaklaşık olarak %80' ine doğru tanı vermek mümkün olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Fine needle aspiration cytology (FNAC) is well-established technique for the evaluation of thyroid nodules. However, thyroid FNAC has some limitations such as nondiagnostic results and indeterminate lesions. Immunocytochemistry (ICC) may play an important role to improve the yield of indeterminate results. In several studies, diagnostic value of ICC on cytological material has been documented, but no single antibody by itself could completely separate a benign nodule from malignant one. To overcome this problem, the use of ICC markers as a panel has been strongly recommended. There are few studies evaluating diagnostic value of combination of ICC markers in a large panel on cytological specimens in the literature. The aim of this study is to determine diagnostic usefulness of if any single or combination of ICC markers, including galectin-3, CK19, HBME-1, CD56, CITED-1, and IMP3 in preoperative cytological diagnosis of thyroid nodules.MATERIAL-METHODS: In this study, selected ICC antibodies were researched from a total of 92 thyroid FNA cell blocks and corresponding surgical specimens. Test performances of each marker and their combinations were also measured.RESULTS: HBME-1 seems to be the most promising single marker for the differentiation of benign and malignant thyroid nodules. Among all possible antibody combinations, only HBME-1 plus CITED-1 improved sensitivity (89.1%).CONCLUSION: HBME-1 is the most useful single marker in the preoperative evaluation of thyroid nodules and with the use of ICC, approximately 80% of indeterminate thyroid nodules could be accurately classified as benign or malignant. Compared to the single use of HBME-1, combined use of ICC markers does not improve diagnostic accuracy in the thyroid FNAs.