İntertrokanterik femur kırıklarında kayan vida plak ve intramedüller çivi uygulamalarımızın karşılaştırılması
A Comparative retrospektive study in 123 patient of sliding hip screw-plate and intrameduller nails for the treatment in intertrocanteric femur fractures
- Tez No: 298787
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KINIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Kliniğimizde intertrokanterik femur kırığı nedeniyle kayan vida plak(DHS-DCS) ve İntrameduller çivi yapılan yeterli takibi olan toplam 123 hastayı cinsiyet,yaş,kırık tipi(AO Müller),kırık etyolojisi,ameliyat öncesi bekleme süresi,ameliyat süresi,anestezi tipi,ilk kırık deplasmanı,redüksiyon derecesi,ameliyat sonrası kırık deplasmanı,ön-arka ve yan grafide ideal implant pozisyonu,tip-apex mesafesi,Singh indeksi,ameliyat esnasındaki kanama miktarı,toplam hastanede yatış süresi,tam yükle basarak mobilize olma süresi.kaynama süresi,femur saftta ve boyunda kısalık miktarı,Postel skoru,kaynamama,revizyon ve mortalite açısından geriye dönük olarak karşılaştırdık.Method:İntertrokanterik femur kırığı nedeniyle ameliyat edilen toplam 123 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi.123 hastanın 71'i erkek(%57.7), 52(%42.3)'si kadın idi.Ortalama takip süresi 27.5(18-156)aydır.Toplam 123 hastanın 48(%39)'ine intrameduller çivi,40(%32.5)'ına DCS ve 35(%28.5)'ine DHS yapılmıştır.Hastaların kırık sınıflaması AO Müller Sınıflamasına göre yapılmıştır.Toplam 123 hastanın 48'i 31.A1 kırık, 45'i 31.A2 kırık ve 30'u 31.A3 kırıktır.Sonuçlar:Her üç grup arasında (DHS,DCS,İMN) cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamazken,İMN yapılan hastalar DHS ve DCS yapılan hastalara göre daha yaşlıdır(p
Özet (Çeviri)
A Comparative Retrospektive Study in 123 Patient Of Sliding Hip Screw-Plate and İntrameduller Nails For The Treatment in İntertrocanteric Femur FracturesPurpose: Comparison of the sliding hip screw-plate and intrameduller nails for the treatment in intertrocanteric femur fractures retrospectively.Patients and Methods: Between september 1994 and march 2009, we randomised 123 patients with intertrocanteric femur fractures to be treated with the sliding hip.