Otolog kondrosit naklinde orta dönem sonuçlarımız
Midterm outcomes at autologous chondrocyte implantation
- Tez No: 298786
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR BİNNET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kıkırdak dokusunda yaralanmalar sonucu meydana gelen defektler ortopedik cerrahide tedavisi sorunlu bir alanı oluşturmaktadır. Kondrositlerin sınırlı iyileşme potansiyeli bu durumun başlıca nedenidir. İyileşmenin yeterli düzeyde olmadığı ve biyomekanik olarak daha üstün özelliklere sahip olan hyalin kıkırdağın fibrokıkırdak ile yer değiştirdiği durumlarda sağlam yüzeylere de aşırı yük binmesi sonucu osteoartrit meydana gelmektedir. Bu yaralanmaların sağaltımında farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlardan debritman ve lavaj, subkondral kemiğin oyulması ve mikro kırık gibi eklem yüzeylerinde iyileşmeyi uyarmaya dayanan teknikler kullanıldığı gibi hyalin kıkırdağın orijinal haliyle yenilenmesi amcacını güden (otolog kondrosit implnatasyonu, mozaikplasti) tedavi seçenekleri de mevcuttur. Kıkırdak defetlerinde başarılı klinik sonuç elde etmek ancak her lezyon için uygun tedavi yönteminin seçilmesi ile mümkün olabilir. Bu gözden geçirmenin amacı kıkırdak biyolojisini, yaralanma tiplerini, görüntüleme yöntemlerini, tedavi seçeneklerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Traumatic articular cartilage defects are a problematic issue in orthopedic practice. Main reason for this is the limited healing capacity of chondrocytes. Fibrocartilaginous repair tissue replace original hyaline cartilage and present an inadequate healing process with inferior biomechanical properties which may result in excessive loading on healthy surfaces leading to early osteoarthritis. There are different treatment modalities in these injuries. Marrow stimulating techniques such as debridement and lavage, subchondral drilling and microfracture aiming at high quality healing process or techniques providing hyaline cartilage such as autologous chondrocyte implantation and mosaicplasty can be used for management of these injuries. Cartilage defects can only be successfully managed with selecting proper modality for each separate patient and lesion. This review aims to discuss cartilage biology, type of injury, imaging modalities and treatment options.